Через новини про сповільнення економічного зростання в США, багато аналітиків почали говорити про рецесію в країні. Такі прогнози на перший погляд мають сумнівний вигляд. Однак, якщо провести глибший аналіз зовнішніх і внутрішніх чинників, стає зрозуміло, американська економіка дійсно може закінчити вже цей рік у гіршому становищі.
Про це на сторінках New York Times пише економічний оглядач Ніл Ірвін. На його думку, перед усім, варто звернути увагу на ситуацію на ринках, що розвиваються. Їхнє економічне зростання не просто сповільнилося. Відтік капіталів почав виявляти серйозні проблеми таких країн, як Бразилія і Китай.
"Ми спостерігаємо підтвердження афоризму Воррена Баффета: "Лише коли хвиля відкочується, ми можемо побачити, хто купається голий". Іншими словами, в умовах відтоку капіталу з ринків, що розвиваються, стало зрозуміло де в Азії, Африці, Східній Європі і Латинській Америці формується економічна "мильна булька", а де реальна і міцна економіка", - йдеться в статті.
Обвал цін на нафту також став водночас і причиною, і наслідком економічних проблем. Нафтодобувні країни втрачають гроші через низьку вартість бареля "чорного золота". Великі компанії переживають стрес. А сповільнення економік, що розвиваються, в цей же час, скорочують і попит на нафту. Ще одне замкнене коло створює надто сильний долар у порівнянні з валютами країн, що розвиваються, посилюючи боргову кризу.
"За нормальних умов паніка на ринках, що розвиваються, падіння цін на нафту і зміцнення долара мало хвилювало б США, як, приміром, в 1998-1999 роках. Але нинішня ситуація не така, як тоді", - йдеться в статті.
Існують два чинники, які можуть спричини рецесію в США. Перший – них пов'язаний з показником зростання американської економіки. В 1996-1998 роках він становив 4,3%, а зараз – лише 2,1%. Тому сьогодні навіть незначні негативні чинники можуть підштовхнути США до рецесії.
Також психологічний фактор шкодить економіці. В 90-х роках американці були більш впевнені в завтрашньому дні і витрачали більше, коли пальне подешевшало. Сьогодні ж, після кризи 2009 року, споживачі поводяться обережно і більше заощаджують.
Федеральний резерв також не може урізати і без того низькі процентні ставки, на відміну від 90-х. Таким чином, рецесія в США цілком реальна. Потрясіння на ринках, що розвиваються і в сировинних секторах завдають реальний і психологічний удар по економіці. А політики і чиновники не хочуть нічого з цим робити. Тому навіть невеликі ризики штовхають США до рецесії.
У свою чергу, інформаційна агенція Reuters повідомляла, що дешева нафта не оживить економіку США, як у минулому. Оскільки за останні 10 років автомобілі стали більш економічними. При цьому, попри те, що через технологію гідророзриву і видобування сланцевої нафти США стали найбільшим виробником нафти у світі, експорт "чорного золота" сьогодні найнижчий, ніж будь-коли.
В цей же час, видання The Economist пише, що проблема не в тому, що пальне тепер дешеве. Економіці США шкодить надто дорогий долар, який зробив американські товари занадто дорогими. Це скоротило експорт країни. Минулого тижня стало відомо, що зростання економіки США сильно сповільнилося. В Міністерстві торгівлі США пояснюють, що однією з причин стало зменшення споживацьких витрат на американському ринку. Крім того, зростання експорту також сповільнилося через надто дорогий долар, який зробив американські товари дуже дорогими для інших країн.