UA / RU
Підтримати ZN.ua

Криза в Росії стала випробуванням для західних компаній в країні – FT

Західним компаніям доводиться відмовлятися від своїх довгострокових планів у Росії.

Коли Кріс Ван Раєт проводив екскурсію для відвідувачів у South Gate Industrial Park на півдні Москви, він складав довгострокові плани щодо російського ринку. Отримавши 200 мільйонів доларів кредиту від "Сбербанка", компанія Ван Раєта збудувала найбільший логістичний центр в Росії, який повинен був допомогти модернізувати застарілу бізнес-інфраструктуру.

Але щойно почали з'являтися клієнти, Росія опинилася під західними економічними санкціями і постраждала від обвалу нафти. Про це на сторінках Financial Times пише кореспондент Кетрін Хілл, додаючи, що тепер техаський бізнесмен і один з найбільших інвесторів в російську економіку намагається утриматися на плаву, враховуючи найгіршу фінансову кризу в РФ з 2009 року.

"100% наших коштів йдуть просто на підтримання нашого існування. А всі лізингові угоди щодо будівель в нас у доларах. В цей же час, ми здаємо вільні квадратні метри в оренду у рублях за ціною, значно нижчою, ніж ми будь-коли планували", - розповів Ван Раєт.

Оглядач нагадує, що в минулому році рубль втратив 44% своєї вартості у порівнянні з доларом США. І чим більше виснажуються російські валютні запаси, які використовують для підтримки національної валюти, тим більше страждають компанії, які працюють на ринку нерухомості.

Понад мільйон квадратних метрів на складах у Москві стоять порожні. В другому кварталі цього року стався найбільший обвал цін на квадратні метри за всю історію. Тепер вони тримаються на рівні 71 долара. Це на третину менше, ніж квадратний метр у російській столиці коштував до початку кризи. Весь ринок майже повністю перейшов на розрахунок у рублях.

"Підчас кризи в 2009 році 99% наших контрактів були у доларах США. Тепер у понад 90% випадків ми отримуємо розрахунок у рублях", - каже директор логістичного департаменту компанії CBRE Антон Аляб'єв.

Багато компаній намагаються переїхати на склади, послуги яких коштують дешевше. Клієнти Ван Раєта шукають й інші способи заощаджувати. Компанія John Deere переїхали з офісу в центрі Москви в індустріальний парк. До того ж вона домовилася використовувати спільний персонал з французькою компанією Decathlon. Фінська фармацевтична компанія Oriola теж покинула дорогий столичний офіс. Але його одразу ж зайняв російський конкурент.

Дуже серйозне питання постало перед General Motors щодо своїх планів на російський ринок. Через місяць після відкриття у лютому великого центру дистрибуції запчастин, площею 50 тисяч квадратних метрів, компанії довелося оголосити про свій вихід з російського ринку.

Машинобудівельна галузь стала однією з тих, які зазнали найбільших втрат через російську кризу, оскільки купівля нових авто скоротилася на 35% за перші 7 місяців 2015 року.

В цей же час, рітейлери намагаються розширити свій бізнес, заповнюючи склади в Москві. Однак купівельна спроможність росіян впала на 4,6% в другому кварталі цього року. Це перше таке скорочення за всі 15 років президентства Володимира Путіна. До того ж, ембарго на імпортні товари ставить під сумнів можливості розширення бізнесу рітейлерів. В цей же час, рейтингова агенція Moody's прогнозує поглиблення рецесії економіки Росії.

На думку аналітиків Moody's, факторами рецесії буде зниження приватного споживання та інвестицій компаній, а також міжнародні санкції проти РФ. Як вважають в агентстві, санкції будуть коштувати економіці Росії 1-1,5% реального ВВП аж до 2020 року.

Раніше Росстат повідомив, що в другому кварталі 2015 року обсяг ВВП Росії скоротився на 4,6% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Це найгірший показник з часів рецесії 2009 року.

Російська економіка опинилася в серйозній скруті після того, як ціна на нафту Brent впала нижче 50 доларів за барель, а слідом за нею подешевшав і газ на ринку Європи. Видобуток нафти і газу забезпечує чверть ВВП у цьому році, хоча два роки тому цей показник сягав третини. Продаж енергоносіїв становить 68% російського експорту. А доходи від їх реалізації наповнює на половину російський держбюджет, з якого фінансується весь державний сектор.

Видання Financial Times писало, що економічні обмеження Заходу теж впливають на Росію, зокрема американські санкції змушують російських олігархів реорганізовувати активи. Такий крок, швидше за все, ще більше ізолює олігархів від глобальних ринків. Крім того, як вважає редакція видання, це сигнал того, що США готуються до довгострокового продовження санкцій.