UA / RU
Підтримати ZN.ua

ДТЕК Ахметова експортує електроенергію попри ризики енергокризи

Запаси вугілля досі на критичному рівні.

Бурштинська ТЕС, яка входить до холдингу ДТЕК, експортує електроенергію до країн ЄС, не зважаючи на вкрай низькі запаси власного вугілля та енергокризу на внутрішньому ринку України.

За даними Міністерства енергетика запаси вугілля на Бурштинській ТЕС на 7 грудня складають 14,6 тис. тон, при мінімально необхідних запасах у 161 тис. тон. 

Компанія ДТЕК щомісяця імпортує до 80 тис. тон вугілля з Польщі, і розраховує у грудні-січні отримати ще 450 тис. тон вугілля морем, хоча поки прибуло лише два кораблі з 60 - 66 тис. тон вугілля на борту. Та навіть цих обсягів може не вистачити для впевненого проходження опалювального сезону, адже наразі запаси вугілля в Україні складають лише 44% від необхідного мінімального запасу.

Коментар ZN.UA:

При таких мінімальних запасах вугілля, ТЕС мала б працювати в режимі економії, але різниця в три рази в ціні електроенергії в країнах ЄС та на внутрішньому ринку переважає і здоровий глузд, і відповідальне ставлення компанії до енергобалансу України.

У свою чергу, компанія ДТЕК прокоментувала ситуацію:

"ДТЕК Енерго категорично заперечує проти маніпуляцій навколо роботи Бурштинської... Бурштинська ТЕС експортує електроенергію за залишковим принципом, коли є потужності, які не використовуються для Острови та ОЕС України. Експорт завжди проводиться в рамках довгострокових контрактів. Їхнє невиконання ставить під питання взаємовідносини з європейськими країнами, в т.ч., і штрафи на Україну, а також може поставити під загрозу синхронізацію та інтеграцію України в енергоринок... Станом на 7 грудня на території ТЕС перебуває 159 вагонів, які очікують на розвантаження і ще 1137 перебувають у дорозі", - йдеться у повідомленні.

Але зазначимо, що при цьому компанія ДТЕК замовчує, що, не дотримуючись нормативу накопичення гарантованих запасів вугілля, компанія порушує ліцензійні умови.

Читайте також: Жахлива перспектива зупинки вугільних ТЕЦ і ТЕС

Нагадаэмо, що державні ТЕС почали зиму з удвічі нижчими запасами вугілля за мінімально допустимі. 

В компанії ДТЕК заявили, що анонсоване раніше президентом Зеленським вугілля, яке прибуде на судах класу Panamax, зафрахтувала компаніям Ахметова для проходження осінньо-зимового сезону. У повідомленні компанії, що вийшло відразу після звернення Зеленського, іронізували, що президент відзначив зусилля компанії щодо підготовки до опалювального сезону та забезпечення вугіллям у складних умовах.

Повідомлялося, що Україна збільшить у листопаді частку вугілля, що імпортується, порівняно з жовтнем. Компанії уклали контракти на постачання вугілля з Польщі, Казахстану та Південно-Африканської республіки. "Центренерго" планує імпортувати із цих країн близько 200 тис. тонн вугілля. Також продовжуються переговори з постачальниками із США.