UA / RU
Підтримати ZN.ua

Дружба дружбою, а інвестиції в РФ Китай все ж таки скорочує

В рамках ініціативи КНР «Один пояс, один шлях» у першій половині 2022 року підсанкційна Росія не отримала фінансування на інвестиційні проєкти.

Міцна дружба Китаю з Російською Федерацією все більше схожа на ілюзію, адже довгоочікувана підтримка Пекіну так і лишається у вигляді дипломатичних заяв, не підкріплених реальними діями. За першу половину поточного року країна-агресор не дорахувалася мільярдів доларів інвестицій від східного стратегічного партнера. В рамках ініціативи «Один пояс, один шлях» (BRI), КНР значно скоротила свої витрати у першій половині 2022 р. у порівнянні з минулим роком, повідомляє Telegraph.

Ще у 2013 році Пекін ініціював створення інвестиційного проєкту «Один пояс, один шлях» (BRI), який мав на меті розширити вплив країни в Азії, Африці, Південній Америці та деяких частинах Східної Європи. Китай вклав майже трильйон доларів в інвестиційні та інфраструктурні проєкти, тим самим отримуючи необхідну підтримку та розширюючи свій вплив у стратегічно важливих регіонах.

Читайте також: Росія та Китай кидають виклик світовому правопорядку — Ентоні Блінкен

Проте буквально за три роки, з 2017, витрати КНР на BRI почали скорочуватися, а пандемія Covid-19, лише посилила цю тенденцію. 

У поточному році, згідно з дослідженням Green Finance & Development, Китай продовжив зменшувати фінансування інвестиційних проєктів. Для порівняння, в першій половині 2021 року Пекін виділив 29,4 млрд доларів в рамках програми, тоді як у 2022 інвестиції впали до 28,4 млрд доларів відповідно. 

Наразі фінансування не отримали проєкти у Росії, Шрі-Ланці та Єгипті, тобто країнах, які раніше були основними бенефіціарами китайських витрат. В КНР це обґрунтовують тим, що основні зусилля китайських очільників зосереджені на запобіганні фінансової кризи всередині країни.

Читайте також: У МЗС закликали Китай не політизувати війну РФ проти України, а вплинути на Москву для її припинення

Цілком імовірно, що зменшення фінансування безпосередньо російських проєктів пов'язане з побоюванням китайського бізнесу стати жертвою вторинних санкцій, запроваджених проти РФ, через військове вторгнення в Україну. І аналітики прогнозують, що іноземні інвестиції в Росію, імовірно, продовжать скорочуватися через розв'язану загарбницьку війну в Україні, карантин у Китаї та глобальну невизначеність щодо Covid-19.

На цьому тлі, експорт товарів з КНР у РФ продовжує стрімко знижуватися, вважають дослідники Інституту міжнародної економіки Петерсона. 

Проте в США звинуватили Пекін у підтримці Росії у війні проти України.