UA / RU
Підтримати ZN.ua

Дотації громадам: куди витрачають державні гроші

Лідерами за дотаціями є тимчасово окуповані і деокуповані громади.

Цілком прогнозовано, що найбільше базових дотацій впродовж 2023 року отримали тимчасово окуповані та деокуповані громади. Про це пише Катерина Березюк, аналітикиня Руху ЧЕСНО, в статті «Бюджети розвитку чи війни: як змінилася фінансова спроможність громад».

Голова комітету ВРУ з питань бюджету Роксолана Підласа так прояснює цю тенденцію: «У випадку окупованих територій це найчастіше видатки на бюджетні установи та комунальні заклади, переміщені на підконтрольні території, включно з виплатою заробітної плати з нарахуваннями, або видатки на реалізацію програм щодо підтримки внутрішньо переміщених осіб».

Для розуміння фінансової спроможності громад важливо також враховувати частку дотацій у загальній структурі бюджету.

За словами Березюк, робоча група з фінансових питань Офісу підтримки реформи децентралізації при Мінрегіоні розробила методичні рекомендації для оцінки рівня фінансової спроможності територіальних громад.

Одним із важливих показників оцінки є рівень дотаційності бюджету. Показник розраховується як співвідношення обсягу базової чи реверсної дотації до загальної суми доходів загального фонду бюджету територіальної громади з дотаціями, але без урахування субвенцій із державного бюджету. Показник демонструє рівень залежності територіальної громади від дотаційних ресурсів державного бюджету. Відповідно якщо показник становить 30–50%, то громада має низький рівень фінансової спроможності, якщо понад 50% — критичний.

Як зазначає автор матеріалу, в Україні налічується 119 громад, у яких понад 50% у структурі бюджету становить базова дотація. 2021 року таких громад було 50.

До речі, рівень дотаційності бюджету не є вичерпною характеристикою фінансової спроможності громад. Важливими показниками також є частка витрат на утримання апарату, бюджет розвитку громади, динаміка розвитку інвестиційно-інноваційного потенціалу, активізація підприємницької діяльності, доходи на одну особу тощо. Проте навіть ті громади, які функціонують завдяки субвенціям і дотаціям, мають змогу розвинути потенціал і збільшити частку власних доходів завдяки ефективному менеджменту.

З іншими матеріалами авторки можна ознайомитися за посиланням.