Через війну, яку розпочала Росія, багато українців змушені були виїхати в більш безпечні регіони та стати внутрішньо переміщеними особами. Вони можуть розраховувати на виплати від держави.
Фахівці «Безоплатної правничої допомоги» пояснили, хто може розраховувати на грошову допомогу зараз.
Хто може отримати допомогу ВПО у грудні
У грудні 2023 не передбачено змін щодо отримання допомоги на проживання для внутрішніх переселенців. Але будуть діяти зміни, які були прийняті раніше.
Допомога на проживання призначається для забезпечення соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб із числа незахищених верств населення та стимулювання до працевлаштування внутрішньо переміщених осіб працездатного віку.
Допомога призначається ВПО:
- які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації;
- у яких житло зруйноване або непридатне для проживання та інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України або щодо якого подано документальне підтвердження органом місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення житлового приміщення внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.
Допомога також призначається дитині, яка народилася у внутрішньо переміщеної особи, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Який розмір допомоги на проживання
Допомога призначається на шість місяців на сім’ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця одному з членів сім’ї у такому розмірі:
- для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 гривень;
- для інших осіб – 2000 гривень.
Заява про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам подається одним із членів сім’ї:
- структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної (військової) адміністрації;
- виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради;
- уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи із використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за технічної можливості) та електронних систем Мінсоцполітики.
Як подати заяву на отримання допомоги ВПО через «Дію»
За наявності технічної можливості заява може подаватися в електронній формі за наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням застосунку «Дія» у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту.
Послуга доступна лише для громадян, які ще не мають довідки ВПО.
Покроковий алгоритм подання заяви для отримання допомоги:
- Переконайтеся, що у вас встановлена остання версія застосунку «Дія».
- Зайдіть у «Дію», натисніть «Послуги» – «Оформлення допомоги для ВПО».
- Вкажіть актуальну адресу поточного місця проживання.
- Підтвердьте місце за допомогою геолокації.
- Натисніть «Зареєструватися без дітей», якщо не маєте дитини або хочете зареєструватися без неї.
- Для оформлення фінансової допомоги, натисніть «Хочу отримати допомогу» й виберіть картку «єПідтримка». Якщо потрібна додаткова допомога, вкажіть, яка саме — медична, освітня та/або гуманітарна — і залиште контактні дані.
- Перевірте, чи всі дані в заявці вказані правильно, та натисніть «Надіслати».
Допомога призначається органом соціального захисту населення протягом 15 робочих днів з моменту отримання заяви, у тому числі поданої в електронній формі засобами застосунку «Дія».
Нагадаємо, чи позбавлять ВПО виплат на проживання, якщо вона відкриє власну справу. Деякі категорії громадян втратити право на допомогу.