UA / RU
Підтримати ZN.ua

Добудова Хмельницької АЕС за рахунок болгарського обладнання може бути проблематичною.

Насамперед, у Енергоатому немає на це грошей.

Україна домовилася з Болгарією про постачання Енергоатому двох ядерних реакторів, чотирьох парогенераторів та частини обладнання з недобудованої болгарської АЕС «Белене» для добудови Хмельницької АЕС. Однак ці домовленості можуть і не зрушити з місця довгобуд. Про це пише Ігор Маскалевич у статті «Енергоатом» знайшов болгарських партнерів і не втратив колишніх звичок».

По-перше, 600 млн євро, які потрібні, у Енергоатому немає. Україна пропонувала болгарам увійти міноритарним партнером у добудову ХАЕС, в рахунок поставленого обладнання, проте ентузіазму пропозиція не викликала.

По-друге, набагато простіший досвід добудови систем охолодження Южно-Української АЕС показав рівень готовності атомників до мегабудівель. Строки здачі зрушилися (ще до війни) на кілька років. Кошторис різко зріс. І це з урахуванням того, що на Южно-Українському комплексі ще залишилися будівельні організації, а на ХАЕС їх немає.

По-третє, болгарський реактор іншого типу, аніж той, під який будувався корпус ХАЕС (ті вже давно не випускають). Тобто, вже побудоване знадобиться пристойно переробляти.

По-четверте, частина обладнання з Белене - некомплектна. Саме обладнання вітчизняного виробництва. У Росії ж зависли відсутні агрегати на 50 млн. євро. Навряд чи нам їх поставлять. Де їх взяти – загадка.

Читайте також: Ситуація на ЗАЕС залишається дуже складною — "Енергоатом"
Читайте також: "Енергоатом" застрахував усі атомні станції України, в тому числі Запорізьку АЕС

З іншими матеріалами автора можна ознайомитись за посиланням.