В Україні спростили механізм добровільної участі громадян у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні. Українці можуть скористатися послугою без відвідування державних установ. Про це пише Урядовий портал.
Хто може взяти участь у програмі добровільного пенсійного страхування
Добровільну участь у пенсійному страхуванні можуть брати як застраховані, так і не застраховані особи старші 16 років. Також передбачена можливість сплати страхових внесків на користь третіх осіб.
Умовами добровільної участі є:
- наявність інформації про таких осіб в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
- таким особам не призначено пенсію в солідарній системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Як отримати послугу
Українці, які хочуть взяти участь у програмі добровільного страхування, мають укласти Договір з Пенсійним фондом України, сплатити внески – за себе, або на користь іншої особи.
Договір укладається в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (ПФУ) шляхом приєднання до Типового договору про добровільну сплату страхових внесків. Для цього потрібно авторизуватись за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), Дія.Підпису або системи GOV.ID.
Як визначається розмір та термін сплати внесків
Людина може самостійно визначати, скільки часу бажає сплачувати внески після укладання Договору, періодичність сплати страхових внесків та їх розмір.
Сплачені внески обліковуються автоматично після надходження коштів на рахунок Фонду. Інформація про сплату внесків не потребує подачі жодних звітів.
Повідомлення про сплату надійде в особистий кабінет застрахованої особи, на користь якої сплачено внески, на вебпорталі електронних послуг ПФУ.
Перевага сплачених внесків – це набутий страховий стаж або збільшена заробітна плата для майбутньої пенсії.
Як працюватиме програма добровільного пенсійного страхування
Суми сплачених страхових внесків зараховуються за місяць, у якому надійшли кошти на рахунок Пенсійного фонду України. Цей місяць буде зараховано до страхового стажу та за нього буде враховано заробітну плату – для незастрахованих осіб, а для застрахованих – буде збільшено зарплату для обчислення пенсії.
Якщо по Договору за певний місяць сплачено, наприклад, 2 тисячі гривень, то для застрахованої особи місячний заробіток, який буде враховано при обчисленні пенсії, збільшиться більш як на 9 тисяч гривень.
Фактично кожні 100 гривень добровільно сплаченого внеску збільшують місячну зарплату, яка буде врахована для призначення пенсії, майже на 455 гривень.
Якщо з урахуванням добровільно сплачених страхових внесків та фактично сплаченого роботодавцем за застраховану особу єдиного внеску зарплата перевищить за відповідний місяць максимальну величину, з якої сплачуються страхові внески, частина страхових внесків зарахується в рахунок наступного місяця.
Аналіз реальних результатів протягом десятиліття, з 2010-го по 2021 рік, показує, що добровільні внески на пенсійне страхування наразі є найбільш привабливим інструментом акумуляції коштів. Про це пише експерт Юрій Ганущак у матеріалі "Пенсійна система хвора, але накопичувальний рівень — не ліки" на ZN.UA.