В минулому місяці – жовтні, - споживча інфляція прискорилася до 9,5% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, а в місячному вимірі ціни зросли на 1,7%. Зростання пов'язане зі збільшенням витрат держави, а також стабільним внутрішнім попитом. Про це повідомляє прес-служба Нацбанку на своєму сайті.
"Як і очікувалося, фундаментальний інфляційний тиск залишився значним, що пов'язано зі збільшенням витрат, у тому числі на оплату праці, і стійким внутрішнім попитом. Також очікувано посилився вплив на внутрішні ціни внаслідок підвищення світових цін на енергоресурси і зернові", – відзначають в НБУ.
Наголошується, що базова інфляція в жовтні зросла незначно – до 8,8% в річному вираженні, що також відповідало прогнозу НБУ.
"Динаміку цього показника обумовив перш за все зростання цін на послуги під впливом подальшого зростання виробничих витрат, зокрема на оплату праці, а також тиску з боку споживчого попиту. Так, прискорилося зростання вартості послуг перукарень, кабельного телебачення, окремих послуг по ремонту та утриманню житла, мобільного зв'язку та ін.", – пояснює НБУ.
Незмінними у жовтні були темпи росту цін на непродовольчі товари. Подорожчання окремих товарів тривалого споживання (будівельних матеріалів, побутової хімії, ювелірних виробів і т. д.) було нівельовано здешевленням інших товарних позицій з цієї ж категорії (зокрема, телевізорів і мобільних телефонів).
Динаміка цін на продукти харчування з високим ступенем обробки в жовтні також практично не змінилася. З одного боку, через подорожчання борошна прискорилося зростання цін на макаронні, кондитерські, здобні вироби. З іншого – сповільнилися темпи подорожчання м'ясних і молочних продуктів.
При цьому зростання цін на сирі продукти харчування прискорилося (до 1,6%), проте було не таким швидким, як було закладено в прогнозі Національного банку.
"Так, збереглося падіння цін на фрукти завдяки гарному врожаю цих культур, насамперед яблук. Крім того, не меншим, ніж очікувалося, було зростання цін на овочі, у тому числі через розширення пропозиції тепличних овочів. Проте в жовтні збільшилися темпи зростання цін на овочі борщового набору, оскільки протягом першої половини місяця все ще спостерігався їх дефіцит на ринку за більш пізнього збір врожаю", – відзначають в НБУ.
Темпи зростання адміністративно регульованих цін збільшилися (до 14,6% у порівнянні з минулим роком) і були вище жовтневого прогнозу.
Через підвищення мінімальних цін прискорилося подорожчання алкогольних напоїв, а вартість проїзду в автодорожньому транспорті зросла внаслідок підвищення світових цін на паливо і подальшого тиску з боку витрат на оплату праці. Крім того, з 1 жовтня були підвищені тарифи на залізничні пасажирські перевезення.
Зростання цін на паливо прогнозовано прискорилося (до 24,5% у річному вираженні) на тлі стрімкого зростання світових цін на нафту і ослаблення обмінного курсу гривні в попередні періоди.
У НБУ вважають, що на тлі підвищення адміністративно-регульованих цін та тарифів інфляція досягне 10,1% в річному вираженні на кінець 2018 р. У середньостроковій перспективі передбачається поступове зниження інфляції до цільового рівня в 5% ± 1 п. п.
Раніше аналітики Reuters спрогнозували, що в 2019 році зростання інфляції в Україні сповільниться. У проекті державного бюджету на 2019 рік, прийнятому Радою в першому читанні, закладається рівень інфляції в 7,4%. Детальніше про темпи зростання економіки та проблеми боротьби з інфляцією читайте в статті Богдана Данилишина "Боротьба з інфляцією або економічне зростання. Чважливіше?" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".