UA / RU
Підтримати ZN.ua

До бюджету закладено 30 гривень за долар: Зеленський розкритикував НБУ за «дорогу» гривню

Виступ президента перед чернівецькими підприємцями не обійшовся без випаду в бік Гонтаревої.

Президент Володимир Зеленський розкритикував Національний банк за «занадто дорогу», на його думку, гривню. При цьому вкотре раз запевнив, що поважає незалежність регулятора.

«Ми підтримуємо незалежність Національного банку України. Але говорили всім, що як ми можемо жити, якщо у нас навіть бюджет порахований за курсом 30, а гривня, ви бачите, яка у нас. Нам говорили, що це ринкові умови, банк незалежний тощо. І ви це прекрасно все знаєте», - заявив глава держави в ході зустрічі з представниками бізнесу в Чернівецькій області в середу, 8 липня.

Зеленський висловив упевненість, що саме через курсову політику НБУ багато українських підприємств «недоотримали мільйони і закрилися». До групи факторів «все інше» президент відніс COVID-19, а дії своїх урядів навіть не згадав.

Він також негативно відгукнувся про екскерівницю Нацбанку Валерію Гонтареву, яка закликала МВФ «заморозити» співпрацю з Україною до призначення нового голови правління НБУ. Зеленський заявив, що «вистачає людей, які« допомагають »Україна».

Президент пообіцяв, що економічна ситуація в країні нормалізується.  Не уточнивши, що збирається робити для цього.

«Вийдемо з цієї ситуації, все стабілізуємо, я в цьому впевнений», - підкреслив він.

Як повідомлялося, ексголова НБУ Валерія Гонтарєва закликала МВФ «заморозити» співпрацю з Україною і вимагати дострокового погашення кредитів, поки не буде призначений новий глава правління Нацбанку. На думку Гонтаревої, без тиску з боку МВФ Зеленський може «протягнути» на цю посаду людини олігарха Ігоря Коломойського.

У відповідь на цю заяву СБУ закликала колишніх посадовців «не сіяти панічні настрої і не розхитувати економічну стабільність держави». У спецслужбі попередили, що подібні заяви можуть загрожувати національній безпеці.

Читайте також: Нацбанк продав 200 мільйонів доларів, щоб відкоригувати попит на валюту

1 липня глава правління НБУ Яків Смолій написав заяву про відставку. Свій крок він пояснив систематичним політичним тиском, що не давало йому ефективно виконувати посадові обов'язки. Незадовго до написання заяви Смолій повідомляв про плани керувати Нацбанком до 2025 року - терміну закінчення підписаного в 2018-му семирічного контракту.

2 липня Володимир Зеленський вніс з Ради подання, і наступного дня парламент 268 голосами «за» звільнила голову НБУ. Проти проголосували лише фракції «Європейської Солідарності» і «Голосу».

Після звільнення Смолія  НБУ тимчасово керуватиме його заступниця Катерина Рожкова. Правління НБУ підтримало голову, підтвердило факти тиску і повідомило про готовність продовжувати роботу для підтримки макроекономічної стабільності. При цьому були озвучені «червоні лінії»: неприпустимість «запуску друкарського верстата», повернення націоналізованих банків колишнім власникам і адміністративного втручання в ринкові відносини.

За словами Смолія, представники ОП і Кабміну, а також депутати від «Слуги народу» вимагали від нього саме цього: запустити емісію для покриття бюджетного дефіциту і опустити курс до 30 гривень за долар.

Посли країн «Великої сімки» назвали незалежність НБУ фундаментальним досягненням України. Саме це сприяло економічному зростанню і врятувало збанкрутілий банківський сектор. З аналогічним заявою виступив МВФ.

Заява Якова Смолія про відставку стала наслідком тривалого тиску з боку Офісу президента. Каменем спотикання стали питання емісії та повернення грошей Ігорю Коломойському і братам Суркісам. Детальніше про обставини і прогнозовані наслідки відставки голови НБУ читайте в статті Юлії Самаєвої «Між Банковою і Нацбанком» у ZN. UA.