UA / RU
Підтримати ZN.ua

Держстат повідомив про нульову інфляцію у вересні і здешевлення продуктів на 0,1%

Споживча інфляція в Україні у вересні 2013 року становила 0% (до серпня) після кількох місяців дефляції. У порівнянні з вереснем 2012 року споживчі ціни впали на 0,5%. За підсумками дев'яти місяців в Україні зафіксовано дефляцію 0,6%.

Споживчі ціни у вересні 2013 року були стабільними після зниження у попередні місяці (на 0,7% в серпні і на 0,1% у липні). В цілому з початку року (за підсумками дев'яти місяців) дефляція (негативна інфляція) як і раніше становила 0,6%.

Такі дані повідомили у Державній службі статистики (Держстат) України у понеділок, 7 жовтня.

В річному вимірі (щодо аналогічного місяця 2012 року) дефляція прискорилася і склала 0,5%: на місяць раніше, за підсумками серпня, дефляцію було зафіксовано на рівні 0,4%; у липні вона була 0%, а за підсумками червня - 0,1%.

За даними статистичного відомства, за минулий місяць на споживчому ринку ціни на продукти харчування та безалкогольні напої в цілому знизилися на 0,1% ("мінус" 2,5% з початку року і "мінус" 2,6% у порівнянні з вереснем минулого 2012 року).

"Найбільше (на 3,2-1,7%) подешевшали фрукти, овочі, продукти переробки зернових, цукор і соняшникова олія. На 0,7-0,1% знизилися ціни на рибу та продукти з риби, макаронні вироби, яловичину, м'ясо птиці. Водночас відчутно (на 13,1%) подорожчали яйця. На 1,6-0,2% зросли ціни на олію, молоко, сметану, кисломолочну продукцію, сири, сало, свинину, безалкогольні напої", - йдеться у повідомленні Держстату

Подорожчання алкогольних напоїв, тютюнових виробів на 0,4%, насамперед викликано підвищенням цін на тютюнові вироби на 0,6%.

У сфері охорони здоров'я відбулося зростання цін на 0,2%, у т.ч. амбулаторні послуги подорожчали на 0,3%, фармацевтична продукція - на 0,2%.

Ціни на транспорт у цілому збільшилися на 0,1%, що в основному пов'язано з подорожчанням автомобілів, перевезень автодорожнім пасажирським транспортом, палива та мастил (на 1,0-0,2%). У той же час на 3,6% знизилася плата за перевезення пасажирським залізничним транспортом.

"Подорожчання послуг освіти на 1,2% зумовлене зростанням плати за навчання у закладах середньої та вищої освіти (на 2,9% та 2,0% відповідно). Водночас на 1,6% відбулося зниження плати за утримання дітей у дошкільних закладах", - повідомив Держкомстат.

Нагадаємо, у серпні дефляція в Україні склала 0,7% у місячному численні.

Індекс цін виробників зріс

У вересні індекс цін виробників промислової продукції зріс на 0,2% щодо серпня 2013 року. За підсумками дев'яти місяців поточного року (січень-вересень 2013 р.) зростання склало 2,1%. У річному вимірі (до вересня-2012) індекс цін виробників знизився на 0,9%.

"Ціни на продукцію видобувної промисловості і розроблення кар'єрів у вересні зросли на 0,4%. При цьому у видобутку залізних руд продукція подорожчала на 2,6%, каменю, піску та глини - на 0,3%. У той же час у видобутку сирої нафти продукція подешевшала на 1,1%, кам'яного вугілля - на 0,9%", - йдеться у повідомленні Держстату.

У переробній промисловості ціни підвищилися на 0,1%, у т.ч. у виробництві основних фармацевтичних продуктів і фармацевтичних препаратів - на 1,1%, металургійному виробництві - на 1,0%, продуктів нафтопереробки, електричного обладнання - на 0,3%. Разом з цим у виробництві коксу та коксопродуктів відбулося зниження цін на 4,1%, авто-транспортних засобів, причепів і напівпричепів та інших транспортних засобів - на 0,3%.

"У виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів ціни знизилися на 0,2%. Зокрема, у виробництві продуктів борошномельно-круп'яної промисловості відбулося зниження цін на 4,4%, олії та тваринних жирів - на 2,8%, готових кормів для тварин - на 1,2%, хліба, хлібобулочних і борошняних виробів - на 0,2%, напоїв, м'яса та м'ясних продуктів - на 0,1%. У той же час у виробництві тютюнових виробів, молочних продуктів, цукру, какао, шоколаду та цукрових кондитерських виробів продукція подорожчала на 2,8-0,2%", - повідомив Держкомстат.

В постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря відбулося підвищення тарифів на 0,2% за рахунок подорожчання електроенергії.

Як відомо, Кабмін у 2013 році розраховував на прискорення інфляції до 4,8-6,1% (грудень до грудня).

Однак тепер, як зазначають опитані ZN.UA експерти, відстала від бюджетного плану інфляція не дозволяє отримати заплановане збільшення номінального ВВП. Причому можливість для її порівняно безболісного розгону вже втрачено - стрибки цін на продуктових і інших ринках можуть вилитися в набіги на валютні обмінники, з якими впоратися в Україні традиційно складно (особливо восени).

Нагадаємо, в 2012 році в Україні було зафіксовано дефляцію 0,2%, тоді як у 2011 році була інфляція 4,6%, а у 2010 році - 9,1%.

В наступному 2014 році Кабмін прогнозує інфляцію на рівні 8,3%.