Державний бюджет України за 2019 рік зведено з дефіцитом 72,4 млрд гривень, що становить близько 1,8% ВВП, водночас дефіцит загального фонду становить 69 млрд гривень, свідчать дані Державної казначейської служби (ДКСУ).
За рік загальний фонд держбюджету отримав 879,8 млрд гривень, доходи зросли на 5,5% р/р. Доходи фонду від податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) зросли до 110 млрд гривень (+19,9% р/р), від податку на прибуток підприємств (ПнПП) – на 11,8% р/р або до 107,1 млрд гривень. Цьому сприяли ліпші фінансові результати підприємств.
Видатки за загальним фондом державного бюджету становили 950,7 млрд гривень, що на 3,2% менше за планові показники. Зниженню видатків на обслуговування держбюджету сприяли зміцнення гривні та ефективне управління держборгом, зокрема більш стрімке зниження дохідності за запозиченнями.
Таким чином, загальна економія включно зі змінами до ДБ 2019 становила 25,3 млрд гривень порівняно з початковим планом на 2019 рік: зокрема 21,6 млрд грн, врахованих в змінах, та ще додатково 3,7 млрд грн після змін, стверджують у Міністерстві фінансів.
Як пише видання Bloomberg, зміцнення гривні до долара минулого року знизило цінність доходів від експорту та призвело до чималого розриву між прогнозованими і реальними доходами бюджету (39 млрд грн або $ 1,6 млрд).
За інформацією DT.UA, обсяг цих недонадходжень до кінця року мав перевищити 51 млрд грн. Під кінець грудня проблему визнали й в уряді: "Інформація про те, що у нас є певні недонадходження до державного бюджету, це правда. Дійсно, певні програми до кінця року не будуть профінансовані", - казав прем'єр-міністр Олексій Гончарук.
Тим часом від початку 2019-го в бюджетно-борговій сфері країни з'явились тривожні тенденції, які вказують на хиткий характер боргової конструкції та вірогідність її руйнування при перших же збуреннях на світових фінансових ринках.
Інтерес іноземних портфельних інвесторів до облігацій внутрішньої позики підтримував курс гривні, однак підвищував ризики ліквідності для уряду і ризики нестійкості платіжного балансу. А осідання левової частки цих коштів на єдиному казначейському рахунку генерувало додаткові відсоткові виплати з бюджету. Докладніше читайте у матеріалі Тетяни Богдан "Боргове виснаження" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".
Нагадаємо, серед причин недовиконання бюджету прем'єр-міністр називав зміцнення гривні, зниження обсягів споживання газу та "неідеально спроєктований" бюджет.
Олексій Гончарук доручив міністру фінансів Оксані Маркаровій припинити Держказначейству фінансування будь-яких програм, крім захищених статей держбюджету (зарплати, пенсії). Також прийнято рішення про позапланове запозичення до кінця року 10 млрд гривень в бюджет.
Докладніше про проблеми з наповненням бюджету читайте у матеріалі Юлії Самаєвої "У держбюджеті немає грошей, але не це страшно" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".