UA / RU
Підтримати ZN.ua

Держборги можуть спричинити нову фінансову кризу - експерт

Російська агресія, напруга на Близькому Сході і надмірно великі держборги можуть підштовхнути світ до нової кризи.

На сьогодні фінансисти і експерти прогнозують, що ні в 2018-му і в 2019-му роках рецесії не буде. І це досить поширена мудрість. Але вона не обов'язково правельна.

Про це на Всесвітньому економічному форумі в Давосі сказав співзасновник і співголова The Carlyle Group Девід Рубенштейн.

"Я вважаю, що коли люди дуже щасливі і не чекають проблем, щось погане якраз і відбувається. В світі існує багато геополітичних ризиків. Може початися щось на Близькому Сході, Росія може влаштувати нове вторгнення, Китай і Японія можуть скотитися до напруги у відносинах чи, приміром, може початися пандемія. Все це може дати поштовх кризі. Але найбільше мене лякає те, що уряди накопичують великі борги. І ці борги можуть виявитися в якийсь момент надто великими, що може спричинити нову економічну кризу. Тому варто звернути увагу на цю проблему", - переконаний експерт.

Він додав, що в разі початку кризи найкраще, що можна зробити для збереження капіталу - це викупити власний борг за нижчою ціною. На думку Рубенштейна, такий метод був ефективним під час попередньої кризи.

"Ті, хто викупили свої борги таким чином, заробили багато грошей і зберегли репутацію", - підкреслив він.

Раніше колишній банкір Сатьяджіт Дас, якого в 2014 році бізес-видання внесло до 50 найбільш впливових, писав на сторінках Bloomberg про те, хто виграє від наступної фінансової кризи. Він зауважив, що під час минулої кризи отримати певні доходи вдалося лише тим, хто володів урядовими цінними паперами. Уряди, намагаючись зберегти вартість власного боргу, проводили виплати після марджін-колл. Але фантастичні заробітки на обвалі біржі не заробив ніхто, адже для цього потрібно забагато умов.

Раніше видання Financial Times писало, що у МВФ попередили про загрозу нової світової фінансової кризи. У фонді вважають, що нова глобальна криза буде м'якшою, ніж у 2008 році, але все одно суттєвою.

Також екс-міністр фінансів Німеччини попередив про насування нової фінансової кризи у світі. За його словами, політика центральних банків різних країн сприяє формуванню нової "фінансової бульбашки". Він також застеріг про ризики для стабільності єврозони, зокрема ті, що пов'язані з банківськими балансами, обтяженими тягармем пост-кризової спадщини поганих позик.