Верховна Рада України відхилила законопроект Кабміну про оптимізацію та економію на соціальних витратах держбюджету. Лише з третьої спроби депутатам 257 голосами вдалося проголосувати за те, щоб цей ключовий для уряду документ (реєстр. №1577), який скорочує витрати держбюджету на десятки мільярдів, повернути в уряд на 1 день для доопрацювання.
Депутати під час виступів з трибуни і з місця різко розкритикували цю ініціативу Кабміну.
Вловивши настрої депутатів, спікер Володимир Гройсман поставив пропозицію направити законопроект в Кабмін на доопрацювання, і дати для цього один день.
При першій спробі Рада дала лише 175 голосів, з другої спроби набралося ще менше - 170.
Після цього ряд депутатів виступили з пропозицією все ж розглянути законопроект і прийняти його за основу і направити в профільний Комітет, і там вже доробляти.
Проте більшість парламентаріїв були налаштовані різко негативно.
Як зазначив віце-прем'єр В'ячеслав Кириленко, цей законопроект є ключовим для прийняття надалі закону про держбюджет-2015, і що в разі остаточного відхилення "економії соцвидатків" за держбюджет можна взагалі не братися.
У результаті спікер закликав депутатів коаліції проявити розумність, і таки повернути документ на доопрацювання в Кабмін.
За цю пропозицію - в третій раз - депутати змогли дати потрібні 257 голосів.
Що запропонував "оптимізувати" Мінфін
зокрема, пропонується виключити норму про те, що сільські школи можуть закривати і реорганізовувати тільки за згодою місцевих громад. Замість цього пропонується встановити, що таке рішення приймається "за рішенням сесії місцевої ради" (для загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми), або за рішенням засновників для приватних закладів.
Крім того, дозволяється "закриття" позашкільних освітніх закладів за рішенням місцевих рад.
На місцеві бюджети пропонується покласти турботу про фінансування пільгового проїзду учнів, студентів і педагогічних працівників. Розмір буде встановлювати орган місцевого самоврядування.
Крім того, Мінфін пропонує скасувати безкоштовний підвіз дітей та учнів у сільській місцевості, замінивши його на "пільговий".
Забезпечення школярів підручниками за рахунок Міносвіти пропонується скасувати.
На 10% пропонується підвищити вартість харчування дітей у школах (з 50 до 60% у містах і з 30 до 40% - у селах).
Планується скасувати норму про те, що держава "оплачує отримання повної загальної середньої освіти. Замість цього пропонується встановити, що держава лише "забезпечує безкоштовне забезпечення підручниками учнів загальноосвітніх навчальних закладів з числа дітей-сиріт, дітей-інвалідів/інвалідів I-III групи, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей із малозабезпечених сімей".
Скасувати надбавки за вчений ступінь для педагогів внз з 2016 року.
Раніше ZN.UA опублікувало пропозиції Мінфіну, на кого можна зекономити - від дітей до чиновників.