UA / RU
Підтримати ZN.ua

Депутати і Рада НБУ: Смолій перерахував тих, хто чинив на нього тиск

Про тиск Офісу президента голова Нацбанку не згадав.

Голова НБУ Яків Смолій пояснив, що мав на увазі, коли говорив про систематичне політичний тиск, через який він був змушений написати заяву про відставку. За його словами, йдеться про кампанію, яку розгорнули ряд народних депутатів, а також про дії Ради Національного банку і його голови Богдана Данилишина.

У ході онлайн-зустрічі з представниками бізнесу в четвер, 2 липня, Смолій згадав проєкт постанови про оцінку діяльності НБУ, затверджений профільним комітетом Верховної Ради. А також судові позови і спробу 64 депутатів оскаржити в Конституційному суді так званий банківський закон. На думку Смолія, ці депутати діють в інтересах колишніх власників «Приватбанку», зокрема олігарха Ігоря Коломойського.

«Народні депутати хочуть зірвати співпрацю з МВФ - тільки затвердження цього закону було маяком нашої поточної програми... А також хочуть "допомогти" в боротьбі за "Приватбанк», - пояснив очільник Нацбанку.

Ще одним елементом тиску він назвав публічну критику правління регулятора Радою НБУ і її головою Богданом Данилишиним.

«Ми бачимо пряму політичну вмотивованість позицій і рішень деяких окремих членів Ради НБУ, зокрема голови. Я нагадаю, що голова Ради неодноразово публічно висловлював свої позиції щодо переговорів з колишніми власниками «Приватбанку», де-факто про повернення їм уже здорового банку, який держава докапіталізувала », - додав Смолій.

Він також нагадав про відмову Ради НБУ включити до порядку денного 30 червня продовження повноважень заступника голови правління Нацбанку Олега Чурія, каденція якого закінчується 10 липня. Такі дії Ради правління НБУ вважає необґрунтованими.

«При тому тиску, в якому ми живемо вже більше року..., коли на біле кажуть чорне, коли низька інфляція - це "катастрофа для України"..., неможливо далі робити речі, які ми робимо. Це мій виклик для того, щоб зберегти незалежність центрального банку, зберегти ту інституціональну спроможність, яку ми намагалися витримати », - підсумував Смолій.

Читайте також: Зеленський двічі викликав Смолія, грубіянив йому і вимагав написати заяву - журналіст

Як повідомлялося 1 липня глава правління НБУ Яків Смолій написав заяву про відставку. Свій крок він пояснив систематичним політичним тиском, що не давало йому ефективно виконувати посадові обов'язки. Незадовго до написання заяви Смолій повідомляв про плани керувати Нацбанком до 2025 року - терміну закінчення підписаного в 2018-м семирічного контракту.

У разі звільнення Смолія, НБУ тимчасово керуватиме його заступниця Катерина Рожкова. Правління НБУ підтримало голову, підтвердило факти тиску і повідомило про готовність продовжувати роботу для підтримки макроекономічної стабільності.

Серед основних претендентів на нового голову діючий голова правління «Укргазбанку» Кирило Шевченко.

Наступного дня профільний комітет Ради підтримав відставку голови НБУ, проти голосували лише депутати від «Голосу» і «Європейської Солідарності».

В Офісі президента запевнили, що забезпечення незалежності НБУ залишається «безумовним пріоритетом» глави держави.

Посли країн «Великої сімки» прокоментували відставку голови Нацбанку через кілька годин після офіційного оголошення про рішення Смолія. Посли G7 відзначили, що незалежність Нацбанку є фундаментальним досягненням для України. Саме це сприяло економічному зростанню і врятувало збанкрутілий банківський сектор. З аналогічним заявою виступив МВФ.

Заява Якова Смолія про відставку стала наслідком тривалого тиску з боку Офісу президента. Каменем спотикання стали питання емісії та повернення грошей Ігорю Коломойському і братам Суркісам. Детальніше про обставини і прогнозовані наслідки відставки голови НБУ читайте в статті Юлії Самаєвої «Між Банковою і Нацбанком» у ZN. UA.