UA / RU
Підтримати ZN.ua

Депутати і Кабмін домовилися залишити "спрощенку" і знизити ЄСВ на 40%

Робоча група на минулих вихідних досягла низки домовленостей щодо змін до Податкового кодексу на 2016 рік.

Зміни до Податкового кодексу передбачають збереження в 2016 році спрощеної системи оподаткування, а також зниження ставки Єдиного соціального внеску (ЄСВ) на 40%.

До такої домовленості прийшла спільна урядово-парламентська робоча група з корекції Податкового кодексу та підготовки на базі його проекту держбюджету-2016.

"Погодили, що ЄСВ буде знижений до 22% - це позитивна річ щодо детінізації, будемо сподіватися, що вона відбудеться", - повідомив голова Верховної Ради Володимир Гройсман на засіданні погоджувальної ради в понеділок, 21 грудня.

"Домовилися, що зберігаємо для малого і середнього бізнесу систему спрощеного оподаткування", - добавилГройсман.

Також вдалося відстояти фінансову децентралізацію, підкреслив він. "Це буде означати, що місцеві бюджети будуть мати ту ж саму систему, що і в 2015: відкату або руйнування не відбудеться", - зазначив спікер.

У той же час лідер фракції "Самопоміч" Олег Березюк висловив сумніви в тому, що проект держбюджету-2016 збереже досягнення держбюджету-2015 децентралізації: за його оцінками, ресурс місцевих бюджетів може бути скорочений на 36 млрд грн.

Раніше в кінці 2014 року Верховна Рада затвердила реформу загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці. Прийнятий закон допускав зниження ставки ЄСВ вже з 2015 року при виконанні підприємствами ряду умов: збільшення фонду оплати праці, мінімум, на 30% порівняно з середнім розміром в 2014 році; середній платіж за одну застраховану особу – не менше 700 грн на місяць; середня зарплата на підприємстві – вище трьох мінімальних (3,654 тис. грн на місяць).

В такому разі підприємство могло збільшувати фонд оплати праці, фактично не збільшуючи відрахування до соцфондів за рахунок пропорційного зниження ставки ЄСВ на роботодавця (але не більш ніж у 2,5 рази). Однак з такою підвищеної зарплати, як і раніше повинен був стягуватися податок на доходи фізичних осіб (15-20%), військовий збір (1,5%) та єдиний соціальний внесок з працівника (3,6%).

З-за жорстких критеріїв участі в експерименті в реальності він не заробив, тому в березні 2015 року умови для входу в експеримент були пом'якшені. Зокрема, поріг підвищення середньої зарплати на підприємстві для участі в експерименті було знижено з 30% до 20%, а також скасована норма про мінімальну середньої зарплати для участі в експерименті в три мінімальні.

Тоді ж депутати вирішили знизити діючі ставки ЄСВ для всіх підприємств на 40% - з 2016 року. Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк при голосуванні за закон зазначив, що таке радикальне зниження ЄСВ вимагає узгодження з міжнародними фінансовими партнерами України. Депутати в рамках розпочатої 17 грудня дискусії про ухвалення держбюджету на 2016 рік на чинній податковій базі підняли питання про можливу відмову від зниження ставки ЄСВ з 1 січня 2016 року, щоб зберегти доходи і не приймати законопроекти про болючих структурних реформах.

У вересні глава уряду сказав, що Кабінет міністрів запропонував до 2018 року встановити єдиний податок на зарплату в розмірі 20%. "До 2018 року ми пропонуємо встановити єдиний податок на заробітну плату в розмірі 20 відсотків. На перехідному етапі ми пропонуємо зменшити єдиний соціальний внесок з 41 % до 20 %, а також скасувати податок на зарплату, який платить працівник у розмірі 3,6%", - сказав Яценюк.

Нагадаємо, що раніше Міністерство фінансів України у своєму первісному проекті нового Податкового кодексу запропонувало встановити основні ставки податків на рівні 20% - з 2018 року ставки податку на прибуток, ПДВ, податку на доходи фізичних осіб та єдиний соціальний внесок на рівні 20%.