ЄС та Японія виступили проти пропозиції США до країн G7 заборонити весь експорт до Росії, пише Financial Times із посиланням на документи.
Заява лідерів G7, яка готується до зустрічі в Хіросімі наступного місяця, містить обіцянку замінити поточний режим секторальних санкцій проти Росії на повну заборону експорту з кількома винятками.
Зокрема, винятки, за пропозицією США, планується зробити для сільськогосподарської, медичної та іншої продукції, повідомили два джерела.
Водночас, за даними трьох поінформованих джерел, представники Японії та країн ЄС на підготовчій зустрічі минулого тижня припустили, що такий крок є нездійсненним.
«З нашої точки зору це просто неможливо», — сказав один із чиновників, який побажав залишитися анонімним.
Рада національної безпеки Білого дому відмовилася коментувати розмови з партнерами по G7, однак заявила, що США продовжуватимуть шукати способи притягнути Росію до відповідальності.
«У координації з нашими партнерами з Великої сімки ми запровадили найбільший набір санкцій і заходів експортного контролю, які коли-небудь накладалися на велику економіку», — повідомив речник Ради нацбезпеки.
За його словами, ці санкції значно вплинули на російську економіку та підірвали здатність Москви фінансувати війну, яку вона веде проти України.
Розбіжності щодо цього заходу підкреслюють відсутність доступних для лідерів G7 додаткових варіантів санкційних заходів для посилення економічного покарання режиму Владіміра Путіна після 14 місяців війни. Наразі Росія відрізана від західного імпорту технологій, машин і фінансів.
Основною метою США, Великої Британії, ЄС та інших союзників є боротьба з ухиленням від санкцій та посилення тиску на треті країни, зокрема Туреччину, ОАЕ та та країни Центральної Азії, які допомагають Росії обходити санкції та збільшили обсяги торгівлі з Москвою.
Лідери G7 зустрінуться в Хіросімі 19 травня на присвячений наслідкам війни Росії проти України, економічній безпеці, зеленим інвестиціям та Індійсько-Тихоокеанському регіону триденний саміт.
З лютого 2022 року блок вже ухвалив 10 пакетів санкцій проти Росії, але після тижнів суперечок між державами-членами, деякі з них домоглися вилучень і винятків для своїх галузей, погрожуючи накласти вето на обмеження.
Заміна цього режиму на повну заборону експорту ризикує поновити ці дебати та потенційно послабити вже існуючі заходи, заявили чиновники.
Інші перелічені в проекті заяви менш суперечливі пропозиції включають більше заходів щодо обмеження ухилення та обходу існуючих санкцій та спрямовані проти тих, хто «навмисно підтримує фінансування війни Росії», включаючи посередників фінансових операцій.
«Країни G7 також продовжуватимуть скорочувати імпорт російських енергоресурсів і мають намір запобігти повторному відкриттю шляхів, які раніше були закриті внаслідок застосування Росією енергетичної зброї», — йдеться в проекті заяви.
Крім того, лідери оголосять про плани запровадити механізм відстеження російських алмазів, щоб зменшити доходи Кремля від їх експорту.
Як повідомлялось, у ЄС продовжують обговорювати 11 пакет санкцій проти Росії, але Євросоюз поки не готовий його прийняти.