UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чверть комітету НБУ з монетарної політики пропонував знизити облікову ставку в березні – НБУ

Пропонувалося знизити облікову ставку на 0,5-1 п. п.

Два члена комітету з монетарної політики Національного банку України (КМП НБУ) на засіданні 13 березня пропонували знизити облікову ставку вже в березні. Про це повідомляється на сайті НБУ.

Так, один з них пропонував знизити облікову ставку на 0,5 п.п. - до 17,5%, вважаючи, що НБУ необхідно показати початок руху до пом'якшення, що дасть необхідний позитивний сигнал для банківської системи і економіки.

Інший член КМП висловився за зниження облікової ставки на 1 п.п., так як вважає, що перехід до пом'якшення треба було починати ще раніше, тому необхідно більш суттєве зниження облікової ставки для підтримки економічного зростання.

Аргументуючи свою позицію, вони також відзначали, що фактичні економічні показники і прогнози свідчать про сприятливий для України сценарій і уповільненні фундаментального тиску на інфляцію, а підтримка України з боку офіційних кредиторів позитивно вплинула на інфляційні очікування. За їхньою оцінкою, зниження інфляції буде підтримуватися зваженої фіскальної політикою з огляду на значні обсяги виплат за державним боргом, а сприятлива ситуація на валютному ринку, зміцнення обмінного курсу гривні будуть сприяти подальшому зниженню інфляції. Крім того, коментарі провідних центробанків світу свідчать про наміри проводити м'якшу монетарну політику, ніж очікувалося раніше. Це знижує зовнішні ризики для країн, що розвиваються і дозволяє пом'якшувати монетарні умови, не стикаючись із значним відтоком капіталу, вважають вони.

Разом з тим, шість членів КМП, які виступили за необхідність збереження облікової ставки незмінною на рівні 18%, відзначали, що зниження інфляційного тиску з усе ще високого рівня вимагає досить жорстких монетарних умов, а збільшення соціальних виплат на тлі політичної невизначеності в рік президентських і парламентських виборів може зумовити погіршення інфляційних очікувань. Крім того, за їхньою оцінкою, необхідно враховувати, що на піку виборчого циклу банки можуть бути менш схильними до змін у своїй процентній політиці в очікуванні розвитку подій - це буде перешкоджати ефективному функціонуванню трансмісійного механізму і нівелювати вплив зниження облікової ставки на ринкові процентні ставки. Вони також відзначили, що недавнє пом'якшення монетарної політики з боку ЄЦБ відбулося на тлі істотного погіршення прогнозів по економічній активності і інфляції в єврозоні, що спровокувало швидше негативну реакцію фінансових ринків і інтересу інвесторів до країнам, що розвиваються, і це може позначитися на ситуації на валютному ринку і Україна. З урахуванням цих аргументів шість членів КМП відзначили, що пом'якшення монетарної політики поки передчасно, однак до його розгляду необхідно повернутися на наступних засіданнях КМП.

Повідомлялося, що Нацбанк в черговий раз залишив облікову ставку на рівні 18% річних.

НБУ з 7 вересня 2018 року підвищив облікову ставку на 0,5 процентних пункту - до 18% річних для приведення рівня інфляції в межі цільового діапазону.

З 27 жовтня2017 року НБУ підвищив облікову ставку з 12,5% річних до 13,5% річних, потім до 14,5% річних з 15 грудня 2017 року, до 16% річних з 26 січня 2018 року, до 17% з 1 березня цього року. Потім с 12 липня НБУ підвищив облікову ставку до 17,5%.