UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чинна система валютного регулювання створює перешкоди для підприємств — експерт

Нова архітектура валютного законодавства має призвести до суттєвого скорочення кількості нормативно-правових актів.

Чинна система валютного регулювання в Україні нараховує понад 100 нормативно-правових актів (НПА). За підрахунками експертів, щороку в кожен з НПА вноситься в середньому 12 правок, 30% НПА носять дозвільний характер. Це створює перешкоди для підприємств, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, збільшуючи як їх прямі витрати (наприклад, на отримання дозвільних документів, придбання ліцензії чи сплату фіксованих зборів), так і втрачені доходи (виникають у результаті очікування на виконання дозвільних процедур у валютному регулюванні).

Про це у своїй статті для DT.UA пише Євген Степанюк, начальник управління реформування фінансового сектору НБУ. За його словами, зокрема, не виходить відійти від моделі відволікання коштів банків у депозитні сертифікати НБУ.

"Натомість нова архітектура валютного законодавства має призвести до суттєвого скорочення кількості нормативно-правових актів. Зокрема, із прийняттям нового закону втратять чинність Декрет Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", а також Закон України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті". Нормативно-правові акти Національного банку буде консолідовано та приведено у відповідність до нового закону упродовж шести місяців з дати його прийняття, - пише експерт. - з часом розрив між Україною, яка зволікає із лібералізацією валютного законодавства, та рештою економік, що вже пройшли етап ринкової трансформації, лише розширюється. За оцінками Інституту міжнародних фінансів (IIF), надходження іноземного капіталу до країн, що розвиваються, у 2017 році сягнули 970 млрд дол. США (+35% до попереднього року), а у 2018 році – перевищать 1 трлн дол. США (вперше з 2014 року). Очікується, що найбільшу вагу в них займатимуть ПІІ (558 млрд дол. США або 54% до загального обсягу надходжень)".

Детальніше про валютне регулювання читайте в матеріалі Євгена Степанюка "Валютна лібералізація в Україні: чим швидше, тим краще?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".