Транзит російського газу до Європи через територію України закінчується у 2024 році. Його продовження залежатиме від того, чи зможе Європа обійтися без палива з РФ. Водночас Україна не виступатиме стороною перемовин із Росією щодо можливого продовження транзитної угоди.
Такі слова міністра енергетики України Германа Галущенка наводить Голос Америки. Посадовець сподівається, що наступного року Європа зможе диверсифікувати постачання і не потребуватиме російського газу взагалі.
«По-перше, ми точно не будемо стороною перемовин із росіянами. По-друге, я думаю, що наступний рік буде показовий з точки зору можливості Європи функціонувати взагалі без газу з Росії. Я бачу всі передумови для того, щоб це відбулося», - сказав Галущенко.
Міністр також зауважив, що поки зарано прогнозувати, що станеться наступного року через непередбачувану агресивну політику Росії.
«Ми ж маємо справу з росіянами - вони можуть припинити дію цього контракту в будь-який день. Це абсолютно очевидно, що це не пов'язано з юридичними формальностями», - додав Галущенко.
За словами міністра, Україна вже цієї зими може відіграти значну роль в забезпеченні стабільності ринку газу в Європі. Попри війну, європейські компанії продовжують зберігати газ в українських газосховищах, і цей тренд, на думку Галущенка, лише зростатиме.
«Я впевнений, що найближчий місяць буде тільки збільшення обсягів закачування газу, а це означає, що Україна - надійний партнер навіть під час війни. Водночас Україна спроможна гарантувати безпеку постачання для Європи, і це важливо», - підсумував очільник Міненерго.
Навесні та влітку 2022 року більшість європейських країн стверджували, що на відмову від російського газу їм потрібні роки, а послідовне скорочення Росією поставок у період традиційного заповнення газових сховищ викликало паніку та рекордне зростання цін на європейському хабі. Як європейцям вдалося уникнути кризи, пояснюють Олександр Харченко та Марія Якуб у статті для ZN.UA «Чому провалився газовий шантаж Путіна в Європі».