UA / RU
Підтримати ZN.ua

Через зміцнення нацвалюти держбюджет в січні недоотримав 2,3 мільярдів гривень — Рахункова палата

У законі про держбюджет передбачено курс 27,5 гривні за долар, хоча він коливається на рівні 23-24,5 гривні.

У січні 2020 року державний бюджет недоотримав близько 2,3 млрд грн ($ 93,4 млн) від суми запланованих надходжень через більш високий курс гривні, ніж той, який закладено в законі про держбюджет на 2020 рік. Про це повідомив голова Рахункової палати Валерій Пацкан.

Найбільше доходів держбюджету приносить податок на додану вартість, що сплачується з імпортних товарів. Розмір цього податку залежить від вартості товарів, а вартість імпорту - від курсу валют. Чим нижче курс валют - тим менше податкова база і, відповідно, надходження до бюджету.

"Звичайно січень не є показовим, але певні висновки щодо виконання плану основних показників державного бюджету можу висловити. Основний висновок такий – рік новий, а проблеми ті самі", - повідомив Пацкан під час засідання комітету Верховної Ради з питань бюджету.

У Рахунковій палаті відзначають, що значне недовиконання бюджету пов'язане з поганим макроекономічним прогнозуванням в Україні. При складанні бюджету уряд напрогнозував, що в 2020 році долар буде коштувати 27,5 гривні, хоча насправді курс коливається на рівні 23-24,5 гривні за долар.

Як повідомлялося, уряд в 2020 році очікує середньорічний обмінний курс долара на рівні 27,5 гривень, при цьому за оптимістичним сценарієм курс може становити близько 24 грн/долар.

Нагадаємо, що за підсумками 2019 року курс гривні виріс в ціні найбільше в порівнянні з іншими валютами світу.

В МВФ пояснюють зміцнення гривні підвищенням попиту на національні облігації, переказами коштів від українців, які перебувають на заробітках, а також рекордними врожаями.

Бізнес при плануванні бюджету на наступний рік закладає вартість валюти на рівні 28 грн/долар, повідомляється в дослідженні Європейської бізнес асоціації (ЄБА) "Глобальний огляд економіки України".