UA / RU
Підтримати ZN.ua

Центробанки розвинених країн досі не подолали наслідки фінансової кризи 2008 року – NYT

Американці і європейці досі не довіряють банківським системам, попри низькі процентні ставки.

Ключові центральні банки світу з усіх сил працювали, намагаючись відновити зростання економік і інфляції, а також вмовити споживачів і бізнес позичати і витрачати більше.

Вони влили трильйони доларів у фінансові системи і скоротили процентні ставки настільки, наскільки це можливо. Приміром, в 3 і Японії вони становляться навіть нижче нуля. Але через кілька років зусиль, результати виявилися дуже слабкими.

Про це сьогодні пише New York Times, додаючи, що коли голови центральних банків зустрінуться на щорічній конференції в Джексон Хол, штат Вайомінг, глобальна картинка у банківському секторі все ще буде невиразною. Зростання повільне, інфляція ледве реєструється, бізнес не хоче інвестувати. І споживачі через вісім років після фінансової кризи все ще не охоче збільшують витрати.

Багато людей і бізнесів намагаються заощаджувати, попри те, що центральні банки встановили майже нульові процентні ставки. Економісти застерігають, що політика "легких грошей" втрачає ефективність, а з часом може навіть погіршити ситуацію.

"Все це марно, якщо ви намагаєтеся заохотити позичати більше людей, які вже живуть в країнах з економіками на межі рецесії і які вже ледве справляються зі своїми боргами", - сказав професор міжнародної політичної економіки Університету Брауна Марк Бліт.

Надзвичайні заходи центральних банків після світової фінансової кризи не повинні були стати постійними. Їхня роль була лише в тому, щоб повернути довіру до банківської системи після 2008 року і протистояти найбільшій рецесії з 1930-х років. Зрештою, вони змогли зменшити паніку і врятувати розвинені світові економіки. Але США, і особливо Європа і Японія, не змогли пожвавити кредитування і витрати, щоб оздоровити свої економіки повною мірою.

МВФ прогнозує дуже слабке зростання для кожної економіки цього року: в США воно становитиме 2,2%, в Японії 0,3%, а також 1,6% у єврозоні в цілому. При цьому, Федеральний резерв США, Європейський центральний банк і Банк Японії очікують 2% інфляції. Однак навряд чи це очікування виправдається. В Європі і Америці ціни ледве зростають. В Японії вони падають. Зростання цін важливе, тому що це змушує людей витрачати більше зараз, щоб не платити більше потім. А посилення рівня споживання підживлює зростання економіки. Однак споживачі і бізнес поводяться так, ніби вони не чекають зростання цін, ніби тяжкі часи, низькі ціни і дешеві кредити будуть завжди.

В США бізнес-інвестиції скоротилися на три чверті. Це одна з причин, чому показник економічного зростання нижчий, ніж в другій половині 2015 року. Американські споживачі більше заощаджують і менше користуються кредитними картками, ніж вони робили до періоду великої рецесії 2007-2009 років. Оцінюючи дії Федерального резерву, президент First Peoples Bank of Pine Mountain Чарльз Світ прокоментував: "Не думаю, що вони змогли пожвавити кредитування так, як повинні були".

Він зауважив, що більшість мешканців штату Джорджія досі не оговталися від фінансової кризи, намагаються погасити старі борги і відновити заощадження. Крім того, регулятори зробили правила отримання позики жорсткішими, що теж перешкоджає процесу. Зараз отримати іпотечний кредит в США можна за 60 днів, а це в двічі довше, ніж було раніше.

Ситуація значно гірша в Європі, де безробіття досягло 10,1%. Європейці досі ігнорують надзвичайно низькі процентні ставки і досі виводять гроші з банків більше, ніж кладуть на рахунки.

В січні Центральний банк Японії запровадив спеціальну плату на комерційні депозити. Таким чином, він хотів підштовхнути банки більше позичати замість того, щоб платити за збереження їхніх коштів у Банку Японії. Але це не спрацювало. З січня зростання банківського кредитування сповільнилося ще більше, ніж це зазвичай відбувається при негативній процентній ставці.

Проблеми, які сколихнули найбільші світові економіки, можуть ховатися за межами досяжного для центральних банків. Серед них старіння робочої сили, зменшення продуктивності праці і різка децентралізація китайської економіки, яка сколихнула фінансові ринки і сповільнила світове економічне зростання.

"Федеральний резерв може лише дивитися на речі реалістично. Подивіться на світ і ви побачите економіки, в яких справи йдуть погано. А це тисне на США", - сказав виконавчий директор ConnectOne Bank Френк Соррентіно.

Він і інші банкіри закликав уряди більше інвестувати в дороги, мости і інфраструктуру, щоб покращити ефективність економік своїх країн і створити робочі місця. Але політичний "затор" в США і боргові страхи в Європі паралізували уряди.

Тим часом, країни G20 вказали на недостатність однієї лише монетарної політики для підтримки економічного зростання. Про це йдеться в підсумковому комюніке дводенної зустрічі міністрів фінансів і глав центробанків країн-учасниць. Також The Economist писав, що світ може охопити фінансова криза, але не така, як у 2008 році. Глобальне зростання мляве, але рецесія не почнеться без якогось суттєвого поштовху. І геополітика може зіграти цю роль.