UA / RU
Підтримати ZN.ua

Центральний уряд створює гроші через дефіцит бюджету — експерти

Витрати уряду не обмежені його доходами.

Центральний уряд створює гроші через дефіцит бюджету, він не є звичайним користувачем грошей центральних і комерційних банків, навпаки, він є каркасом, на якому формується фінансова система. Уряд є її гарантом, який приходить на порятунок після того, як приватні гравці фінансового ринку неспроможні власноруч виконувати свої зобов'язання.

Про це у своїй статті для DT.UA пишуть Олександр Вальчишен, член виконавчого комітету УТФА, учасник Ph.D. програми економічного департаменту Університету Міссурі-Канзас Сіті, Юрій Прозоров та Ігор Волошин. За їх словами, витрати уряду не обмежені його доходами; витрати є первинними, а доходи - вторинними (уряд спочатку витрачає гроші в економіку, далі він вилучає їх шляхом оподаткування).

"Випуск боргових фінансових інструментів центральним урядом не є для нього операцією із запозичення грошей, - ця операція є монетарною у сенсі, що вона підтримує певний рівень процентної ставки в економіці, яку встановлює центральний банк. Дефіцит держбюджету є природним явищем, й він дзеркально показує, яким є фінансовий профіцит недержавного сектору. Фіскальна політика є ефективним інструментом економічної політики влади, й вона має бути націлена на максимальну зайнятість, що забезпечує цінову стабільність. Програма із гарантованого працевлаштування (англ. job guarantee) повинна бути частиною макроекономічної політики уряду", - зазначають експерти.

Детальніше про гроші читайте в статті Олександра Вальчишена, Юрія Прозорова та Ігора Волошина "Пошук економічної альтернативи: що робити" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".