UA / RU
Підтримати ZN.ua

Боргова політика України сповнене ризиків - експерт

Статистика не враховує зобов'язання по ВВП-варрантах в складі держборгу.

Показники рівня державного боргу - його розміру щодо ВВП (62,7%) і доходів бюджету, відносини зовнішнього боргу до експорту та відносини короткострокового боргу до міжнародних резервів - свідчать про ризикованість поточної ситуації з платоспроможністю держави і міжнародною ліквідністю України. Про це в своїй статті ZN.UA пишуть директор з наукової роботи "Growford Institute" Тетяна Богдан і засновник GROWFORD Institute Віталій Ломакович.

Що гірше, офіційна статистика не враховує зобов'язання по ВВП-варранти в складі державного боргу України, але пов'язані з ними виплати можуть досягати 1% ВВП протягом 2022-2025 років, на додаток до стандартних борговими виплатами. У 2026-2040 роках обслуговування ВВП-варантів може поглинати ще більші суми бюджетних коштів. Для часткового вирішення цієї проблеми Міністерство фінансів в червні 2020 го розмістило зовнішні облігації на суму 0,33 млрд дол., Які були використані для дострокового викупу 10% ВВП-варантів. Але близько 90% цих деривативів все ще знаходяться в обігу і, по суті, є бомбою тривалої дії для державних фінансів України.

Читайте також: Спад ВВП до кінця року сповільнився до 0,7% - Держстат

Детальніше читайте в статті директора з наукової роботи "Growford Institute" Тетяни Богдан і засновника GROWFORD Institute Віталя Ломаковича - «Боргові тренди».