UA / RU
Підтримати ZN.ua

Борги за комунальні послуги: які будуть наслідки для споживача

Припинити постачання послуг можуть навіть під час війни.

Навіть під час дії воєнного стану, українці мають своєчасно оплачувати комунальні послуги. Юристка Анастасія Цибулько у коментарі «24 Каналу» розповіла, що чекає українців, які мають заборгованість.

Читайте також: Корисні поради: як відмовитись від паперової квитанції за комунальні послуги

Вона нагадала, що нині постачальники можуть нараховувати штрафи за несплату комунальних послуг, а також мають право припинити постачання комунальних послуг за наявності будь-якого боргу.

Проте, за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення.

«Хоча лунали різні заяви як від Міністерства енергетики, так від Українського інституту майбутнього щодо мінімального розміру боргу, однак, знову ж таки наголошую, що жодної мінімальної суми боргу не встановлено у законодавстві, тому фактично виходить така ситуація, що постачальник комунальних послуг на власний розсуд вирішує, коли припинити постачання послуг», — зазначила Анастасія Цибулько.

Однак, як наголосила юристка, заборона на відключення комунальних послуг, нарахування штрафів та пені нині зберігається лише на тимчасово окупованих територіях і там, де ведуться активні бойові дії. Наприкінці грудня 2023 року, Кабінет міністрів України скасував заборону на: припинення житлово-комунальних послуг; нарахування та стягнення неустойки, штрафів, пені; стягнення заборгованості за ЖКП для населення у разі несплати.

Чи можуть подати до суду за борги

Нині постачальники мають право стягнути заборгованість зі споживача у судовому порядку, якщо особа відмовляється сплачувати заборгованість добровільно або укласти договір реструктуризації.

«Наразі відновлено процес стягнення боргів через суд, як це відбувалося до повномасштабного вторгнення, враховуючи чіткі критерії і за сумою, і за «віком» заборгованості», – пояснила юристка.

Вона нагадала, що у випадку, коли в особи немає можливості одразу сплатити заборгованість – вона може подати до постачальника послуг заяву про реструктуризацію боргу. Таке погашення можна розтягнути на термін до 60 місяців, залежно від суми боргу та рівня доходів громадян.

Суд може списати борги тим:

Бувають випадки, коли українці отримують комунальні послуги неналежної якості. Нагадаємо, куди можуть поскаржитися побутові споживачі.