На початку минулого літа експерти МВФ проводили оцінку, які найгірші проблеми можуть сколихнути 3. В результаті, список ризиків очолили потрясіння на світових ринках цінних паперів. У нього також увійшли перемога євроскептиків на референдумі щодо Brexit, посилення хаосу на італійському ринку банківських послуг, поширення популізму, відмова від реформування і зміцнення архітектури ЄС. Все це могло б підірвати довіру до платоспроможності Італії в умовах швидкого зростання процентних ставок.
Але зараз ці оцінки МВФ мають вигляд, ніби з іншого світу. Про це сьогодні пише Хенрік Мюллер на сторінках Der Spiegel. У Великій Британії на референдумі більшість дійсно проголосувала за вихід з ЄС, а світові процентні ставки зростають після того, як Дональд Трамп переміг на виборах в США. І це стало отрутою для італійської економіки, на яку тисне надто велика кількість неплатоспроможних кредитів. В питанні популізму ЄС почав робити маленькі кроки в правильному напрямку, в той час, як Рим рухається до глибокої політичної кризи, наслідки які важко передбачити.
І йдеться не про дріб'язок. Державний борг Італії складає понад 2,2 трильйона євро, або 133% від ВВП. Це найвищий показник у світі. До того ж, постійно зростає її зовнішній борг, який зараз складає 60% ВВП. Таким чином, політичні потрясіння поставлять під загрозу не лише італійську економіку, а й всю світову фінансову галузь.
4 грудня в Італії пройде референдум про внесення змін до конституції. І в разі поразки прем'єр-міністр Матео Ренці пообіцяв піти у відставку. Наслідки цього очевидні. Будуть призначені дострокові вибори. Тим часом, опитування вказують на те, що найпопулярнішими сьогодні став "лівий" рух "П'ять зірок". Його лідер Беппо Грілло виступає проти політики економії і структурних реформ, а також допускає вихід Італії з єврозони. Такі ж плани і серед обіцянок "правої" партії "Ліга півночі", яка набирає популярність.
Таким чином, пише оглядач, якщо Італія дійсно опиниться на межі неплатоспроможності, в єврозоні може початися нова фінансова криза, "у порівнянні з якою проблеми 2010-2012 року будуть здаватися дріб'язком". Вихід з єврозони, який пропонують радикали, ще більше вдарить по Італії. Риму доведеться друкувати нову італійську ліру, яка сильно знеціниться через економічні потрясіння. В результаті інфляція буде зростати. Це скоротить доходи італійців, а владі буде ще складніше обслуговувати свої борги в євро.
Раніше видання Wall Street Journal писало, що новим світовим потрясінням після Brexit і обрання Трампа може стати референдум в Італії. Експерти побоюються, що негативний результат на референдумі 4 грудня принесе загрозу фінансовій стабільності в країні, а також послабить євро. Раніше видання Financial Times писало, що зволікання Великобританії з Brexit може коштувати Ренці крісла прем'єра. Італія застерегла про те, що будь-яке рішення Великобританії відкласти переговори по Brexit до кінця 2017 року породить ризики зростання політичної невизначеності в Європі та підірве зусилля з відновлення інтеграції між рештою країнами-членами ЄС.