Банки на 1 лютого 2019 року сумарно винні були Національному банку України 14,94 млрд грн за кредитами рефінансування. Про це пише Finclub з посиланням на зведену звітність банків за січень.
Найбільша заборгованість перед НБУ була у Приватбанку - 14,86 млрд грн. За січень вона зросла відразу на 5,04 млрд грн.
Потреба держбанку в ресурсах зросла через те, що кошти юридичних осіб в банку скоротилися в січні на 2,9 млрд грн, а кошти фізосіб – на 646 млн грн.
Таким великим боржником НБУ є Укргазбанк. За січень він скоротив свою заборгованість перед НБУ на 4,2 млрд грн – до 79,8 млн грн.
Потреба в ресурсах НБУ в Укргазбанку зникла через різке зростання депозитів юросіб в січні на 3,6 млрд грн, фізосіб – на 666 млн грн.
Кошти НБУ держбанк позичав у грудні на термін до кінця лютого, але повернув їх вже в січні. Це, як відзначає видання, означає, що держбанки зараз беруть кредити рефінансування НБУ, найчастіше під заставу ОВДП, для покриття тимчасових розривів у ліквідності. І як тільки залучають кошти на ринку, тут же віддають рефінансування НБУ.
Серед банків з приватним капіталом борг перед НБУ був тільки у Банку інвестицій та заощаджень – всього 1 млн грн (на початку року його не було).
На початку року ПУМБ винен був НБУ 1 млн грн, але до кінця січня цей рядок в балансі банку зник.
Банки іноземних банківських груп не мали заборгованості перед НБУ, як і за підсумками 2018 року.
Нагадаємо, що НАБУ підозрював Нацбанк у співучасті у розтраті 12 млрд грн рефінансування.
На думку банкірів, повернення "рефінансу" стало бізнесом для власників банків і чиновників НБУ.
Як писало DT.UA у статті "Де гроші?", понад 100 млрд грн розданого банкам-"зомбі" рефінансування не тільки пішли на фактичну підтримку бізнесів їх власників, але й перейшли на валютний і інші ринки. І вилилися в кінцевому підсумку у трикратну девальвацію національної валюти і 60-відсоткову інфляцію.