Росія, ймовірно, відновить купівлю іноземної валюти для своїх резервів уже цього місяця, оскільки зростання доходів від нафти стабілізує державні фінанси, незважаючи на зусилля США та Європи скоротити доходи Кремля, пише Bloomberg.
Оскільки доходи від електроенергії зараз майже перевищують цільовий рівень, закупівлі можливі вже в травні, за даними Bloomberg Economics, які оцінюють початкові обсяги в еквіваленті близько 200 мільйонів доларів США в юанях на місяць. Китайська валюта є основним активом, який Росія все ще може використовувати для проведення операцій зі своїм фондом багатства в 154 мільярди доларів через санкції.
Читайте більше: Санкційний шок Байдена в 300 мільярдів доларів не зупинив Росію
Оголошення від Міністерства фінансів очікується пізніше цього тижня. Він уже скорочував продажі юанів, які використовуються для покриття дефіциту бюджету, протягом останніх двох місяців і скоротив загальний показник у квітні майже до половини показника лютого.
«Для ринку буде важливо, щоб держава знову почала накопичувати резерви, а не витрачати їх, — вважає аналітик Freedom Holding Corp Наталія Мільчакова. — Це може навіть позитивно вплинути на курс рубля».
Оскільки покупки були припинені наприкінці січня 2022 року, а потім призупинення програми після вторгнення в Україну наступного місяця, Міністерство фінансів цього року продавало іноземну валюту лише за оновленим бюджетним механізмом, покликаним захистити економіку від нестабільності товарних ринків. Близько третини доходів бюджету Росія отримує від нафтогазової галузі.
«Обсяги купівлі валюти спочатку будуть невеликими, але дуже символічними, оскільки вони покажуть, що країна замість того, щоб проїдати резерви, створює їх». —прокоментував Bloomberg Олександр Ісаков, російський економіст.
Поворот зараз підкреслить здатність Росії підтримувати потік нафтодоларів всупереч санкціям і граничним цінам, встановленим для покупців Групою семи індустріально розвинутими країнами та їхніми партнерами в Європейському Союзі. Незважаючи на те, що бюджет обтяжений військовими витратами та все ще має безпрецедентний дефіцит, він поправляється частково завдяки змінам у способі розрахунку урядом деяких податків на нафту.
Базова ціна, яка використовується в розрахунках податку на видобуток нафти та податку на прибуток для виробників нафти, розраховується зі знижкою флагманської нафти країни Urals до міжнародного еталонного рівня Brent — встановлена на рівні 34 долари США за барель у квітні перед поступовим звуженням до 25 доларів США з липня.
Незважаючи на те, що обмеження ціни знизило ціну на національну нафту, Росії вдалося впоратися, запровадивши знижку Urals до Brent і змусивши виробників платити більше податків. Зниження рубля цього року також пішло на користь уряду, який збирає більшу частину своїх доходів від податків на енергоносії, деномінованих в іноземній валюті, але витрачає в рублях.
Можливі терміни відновлення закупівель є предметом суперечок серед економістів, оскільки рішення також залежить від факторів, починаючи від нестабільності рубля та можливих змін дисконту у податковій формулі до будь-яких відхилень у фактичних надходженнях від енергії щодо суми, очікуваної в квітні.
Економіст Росбанку Євген Кошелєв бачить низку сценаріїв, які передбачають перенесення купівлі валюти на травень або, альтернативно, відстрочку на червень або навіть липень.
У першому кварталі надходження до російського бюджету від нафти і газу скоротилися на 45% порівняно з роком раніше до 1,64 трильйона рублів. Фіскальний дефіцит станом на кінець квітня вже значно перевищує цільовий показник Міністерства фінансів на 2023 рік.