UA / RU
Підтримати ZN.ua

Блокада польських фермерів: до чого вже домовилися представники Польщі та України

Польщу не влаштовують умови транзиту, які погодили із Румунією і Болгарією.  

Експорт зернових товарів з України на ринок Євросоюзу через Польщу досі не вирішена проблема, а польські фермери продовжують блокування кордону. Наразі Україна запропонувала ввести режим ліцензування експорту на двосторонньому рівні. Такий механізм дозволив би моніторити обсяг продукції, що її продають українські компанії. Нині така схема вже ефективно діє як із Румунією, так і з Болгарією. Однак поляки не погодились, пише 24tv.ua.

"Вони вирішили, що Україна має самостійно самообмежитися. Тут не доводиться говорити про справедливу позицію, тому що, коли поляки офіційно запровадять обмеження на українську продукцію, то вони автоматично підпадають під санкції з боку Євросоюзу. Тому вони (поляки) звертаються до нас, аби ми офіційно підписали певні документи та обмежили українську продукцію", – пояснив Олег Хоменко, гендиректор Українського клубу аграрного бізнесу.

За словами Хоменка, польські фермери аргументують протести на кордонах тим, що після транзиту через Польщу до Німеччини Україна все одно повертає своє зерно на польський ринок.

Зі свого боку українська сторона не готова підписати договори про самообмеження, у той час коли польські фермери фактично не блокують транзит російської та білоруської продукції.

До чого домовилися:

Директорка ГС "Всеукраїнський аграрний форум" Марія Дідух повідомила, що вдалося дійти згоди у трьох пунктах:

Повідомлялось, що продовження війни та блокування кордонів з Польщею не завадили бізнесу скористатись новим механізмом “митного безвізу”. Перший квартал 2024 року за всіма показниками став найрезультативнішим у порівнянні з попередніми кварталами від початку застосування в Україні процедури спільного транзиту (NCTS), тобто з 1 жовтня 2022 року. Бізнес активізувався у застосуванні транзитних спрощень: у І кварталі 2024 року вдвічі зросла кількість підприємств, які отримали авторизації.