UA / RU
Підтримати ZN.ua

Білорусь не хоче дешево поставляти в Росію обіцяний бензин

У відповідь Росія може скоротити безмитні поставки нафти Білорусі. Втім, обидві країни готові торгуватися.

Поставки нафти і бензину - частина домовленостей Москви і Мінська

Білорусь відмовляється поставляти в Росію нафтопродукти в узгоджених раніше обсягах, пишуть "Ведомости" з посиланням на слова трьох російських федеральних чиновників і людини, знайомої з ходом переговорів двох країн.

В останні роки Росія поставляла Білорусі нафту за внутрішніми цінами, а та у відповідь - нафтопродукти. Поставки узгоджуються кожен рік, план на 2015 р. - 23 млн і 1,8 млн т відповідно.

Поставки нафти і бензину - частина домовленостей Москви і Мінська про створення Євразійського економічного союзу (Євразес). Плани Мінська змінилися через девальвацію російського рубля: ціни на нафтопродукти в Росії стали нижче експортного паритету (експортна ціна мінус мито і транспортні витрати), тому Білорусі вигідніше поставляти бензин в інші країни (наприклад, в Україну, для якої Білорусь є найбільшим імпортером бензину - ред.).

Як зазначається, минулого тижня білоруська делегація приїжджала до Москви, щоб зустрітися з міністром енергетики Олександром Новаком і віце-прем'єром Аркадієм Дворковичем. В її складі, за даними одного з чиновників, - віце-прем'єр Білорусії Володимир Семашко.

Чи відбулися всі зустрічі, невідомо. "Білоруси повернуться в понеділок", переговори продовжаться, сказав один з чиновників.

Білоруська делегація посилається на протокол, підписаний у травні: якщо ціни на російському ринку істотно нижче експортного паритету, Білорусія може ініціювати консультації про тимчасове скорочення поставок, розповідає учасник переговорів.

"Білоруси кажуть: при таких цінах економіка наших НПЗ не літає", - ділиться федеральний чиновник.

Поставки вже знижуються: білоруси практично перестали продавати на біржі нафтопродукти і скоротили продаж поза біржею. І в минулому році Білорусь скорочувала поставки: тоді маржа поставок в Україну та країни Балтії була вище, ніж в РФ, в інші країни - нижче. У цьому році Росія - саме невигідне напрямок.

Білоруський бюджет втрачає на постачання в РФ: в цьому році Мінськ залишить собі всі мита від експорту нафтопродуктів (перш віддавала Росії, Мінфін РФ оцінює їх обсяг в цьому році в 42,7 млрд руб.), а в Росії вона поставляє товари без мита.

На зниження поставок бензину Росія, згідно протоколу, може відповісти зниженням поставок нафти - на 5 т за кожну нереалізовану тонну нафтопродуктів. Допустиме відхилення - 10%.

Через уповільнення російського виробництва, скорочення поставок білоруських нафтопродуктів буде болючим для внутрішнього ринку, попереджає федеральний чиновник.

Втім, обидві країни готові торгуватися. Без дешевої російської нафти в Білорусі швидко вичерпаються фінансові ресурси для підтримки валюти, а у президента Олександра Лукашенка в цьому році вибори. Росія ж політично залежить від дружби з Мінськом: торік Лукашенко змусив Росію прийняти майже всі його умови вступу до Євразес.