Країнам час подумати, як допомогти своїм громадянам пристосуватися до нових умов, в яких технології і автоматизація будуть займати ключову роль.
На цьому наголосила директор Лондонської школи економічних і політичних досліджень Мінуш Шафік.
"Нам потрібно подумати про пенсії, про часткову зайнятість і пов'язану з нею дискримінацію, а також інвестувати більше в тренування кадрів для нових прибуткових галузей. Більшість країн цього не роблять зовсім", - сказала вона.
У свою чергу, генеральний секретар International Trade Union Confederation Шеран Барроу зауважила, що в нових технологічних умовах потрібен новий соціальний контракт. Зокрема, на її думку варто подумати над запровадженням безумовного базового доходу.
"Але тоді потрібно визначити, що цей дохід означає і покриває", - сказала вона.
Шафік зауважила, що базовий дохід - не дешевий спосіб вирішення соціальних проблем.
"Це близько 6,5% ВВП. І не всі країни можуть собі це дозволити. З одного боку для багатих країн краща модель може бути градаційне оподаткування. З іншого - базовий дохід може вирішити багато проблем бідних людей. Це покращить їхнє становище з харчуванням, медичним обслуговуванням, одягом тощо", - сказала вона.
У свою чергу, міністр фінансів Колумбії Маурічіо Карденас вважає базовий дохід сумнівним рішенням.
"Якщо йдеться про 6% від ВВП - тоді це нереалістична модель зовсім", - сказав він.
Президент і виконавчий директор eBay Inc Девін Веніг вважає, що краще запровадити певні програми стимуляції малого бізнесу.
"Замість базового доходу я би хотів, щоб ми краще подумали над тим, як дати людям гроші і простежити, як вони їх витратять. Я маю на увазі, давати мікропозики на малий бізнес, тренувати, навчати бути підприємцем і долучатися до економіки", - сказав Веніг.
Раніше видання The Guardian писало про експеримент Фінляндії із запровадження базового доходу. Гельсінкі вже рік видає обраним громадянам гроші просто так, намагаючись перевірити, як це змінить поведінку безробітних.
Як повідомлялося, у червні 2016 року 80% громадян Швейцарії на референдумі висловилися проти виплати безумовного базового доходу.
Подібні ініціативи проводяться в ряді західних країн: уряд Німеччини з 2014 року виплачує 26 тисячам громадян по 1 тисячі євро в місяць. У 2018 році жителі каліфорнійського міста Стоктон почнуть отриувати по 500 доларів безумовного доходу на місяць.