Країни 3 намагаються диверсифікувати енергетичні поставки в регіон на фоні зростання політичного і економічного впливу Росії. Зокрема, Хорватія і Чорногорія впродовж наступних 5 років збираються збудувати газопровід, який долучиться до проекту TAP.
Як повідомляє Bloomberg, хорватська і чорногорська ділянки газопроводу будуть простягатися вздовж узбережжя Адріатичного моря. Загреб і Подгоріца збираються витратити на побудову ГТС 700 мільйонів євро.
Про це сьогодні сказали міністри економіки Хорватії і Чорногорії Іван Врдойлак і Владімір Каварич на спільній прес-конференції в Будві.
"Всі країни в регіоні хочуть приєднатися до TAP. Це також велика можливість для Чорногорії, щоб отримати прибуток, продаючи видобутий газ через трубопровід", - сказав Каварич.
ГТС TAP покликаний доправляти в Європу азербайджанський газ. Це єдиний на сьогодні проект диверсифікації енергетичних поставок в ЄС, який досі активний. Компанія BP інвестувала 28 мільярдів доларів у розробку азербайджанського родовища Шахденіз, з якого збирається продавати 16 мільярдів кубометрів газу на рік Туреччині і Європі. Партнерами компанії також виступають Statoil ASA, , Total SA і азербайджанська державна компанія Socar.
"Політична воля є. Тепер треба зібрати інвесторів і регуляторів, щоб обговорити транзитні витрати. Ми також хотіли б включити Боснію і Герцеговину в цей проект", - додав Врдойлак.
Про створення проекту TAP за участі України, Угорщини і Хорватії говорили ще в 2013 році. Але нині на фоні війни в Донбасі він став особливо актуальним. Раніше видання Financial Times писало, що Путін може влаштувати війну на Балканах і відволікти увагу ЄС від України.