UA / RU
Підтримати ZN.ua

Азербайджан удвічі збільшить експорт газу до ЄС

Російська монополія розсипається на друзки.

Президент Азербайджана Ільхам Алієв планує вже цього року збільшити експорт газу в Європу щонайменше на 30-40%. Про це він повідомив в інтерв’ю у Празі, де перебуває на саміті Європейського політичного співтовариства.

Він заявив, що Азербайджан упродовж багатьох років реалізує власні енергетичні проєкти. А поточна геополітична ситуація в світі різко підвищила попит на ресурси країни.

«Якщо так можна сказати, так розсудила доля, щоб сьогодні, коли всі наші проекти готові, попит на газ у Європі збільшився», — пояснив він.

За словами Алієва, збільшення експорту газу в Європу потребуватиме чималих вкладень, однак країна готова до цього. Відповідно до підписаного з Європейським Союзом меморандуму, в найближчі роки експорт газу в Європу збільшиться щонайменше удвічі.

«Якщо торік він становив 9 мільярдів кубометрів, значить, у 2027 складатиме щонайменше 18 мільярдів кубометрів, а, може, й більше. Ми називаємо лише ті цифри, у яких повністю впевнені. Але впевнений, що буде більше», — заявив президент.

Алієв впевнений, що Азербайджан стане важливим стратегічним енергетичним партнером не лише для Європи, а й для всього світу.

«Наразі створено нові можливості також для співпраці у транспортному секторі, оскільки географічне розташування та сучасна транспортна інфраструктура Азербайджану є дуже важливими і для Європи. Країни Європейського Союзу є для нас основними торговими партнерами, і дедалі більш зростаюча роль Азербайджану на геополітичному просторі, звичайно, проявляється також в економічній сфері, в галузі інвестування», — додав він.

Про збільшення удвічі обсягів прокачки Трансанатолійським газопроводом (TANAP), яким газ азербайджанського родовища «Шах Деніз» транспортується до західного турецького кордону, оголосив і міністр енергетики Туреччини Фатіх Донмез. За його словами, щорічний обсяг прокачування буде підвищено з 16 до 32 млрд кубометрів.  Газ з азербайджанського родовища з 2019 року поставляється до Італії через Грецію і Албанію.

Відтак, газовий шантаж Росії дедалі більше зазнає краху, адже залежність Європи від російського блакитного палива невпинно скорочується. Попри багаторічне блокування з боку Росії, газ із країн Середньої Азії в доволі значних обсягах починає надходити до Європи.

Читайте також: Крах Путіна звільняє країни Центральної Азії: що виграє Європа? — Forbes

Як повідомлялось, Туреччина планує допомогти Європі замінити російський газ на туркменський, а Казахстан готовий замінити російську нафту.

Також Ізраїль заявляв про готовність забезпечити європейські країни на 10% від того об’єму газу, який вони отримали від Росії у 2021 році.

Як Європі гідно пройти випробування газом, проявити солідарність з Україною та дотриматись європейських цінностей, читайте в статті Михайла Гончара та Ігоря Стукаленка «Газова війна Росії: як Україні та ЄС пережити зиму».