UA / RU
Підтримати ZN.ua

Аварія на "Бурштинській ТЕС": що відомо про подію

Є розходження у повідомлення ДТЕК та міської лікарні щодо кількості госпіталізованих осіб.

Після вибуху на ВП "Бурштинська ТЕС" АТ “ДТЕК Західенерго” станція працює у штатному режимі, сьомий енергоблок, де сталася аварія,  зупинений та виведений з ладу, замість нього введено в роботу четвертий енергоблок. Про це повідомляє Державна служба з надзвичайних ситуацій.

"Наразі на станції працює сім блоків, на роботу станції подія не вплинула. Сьомий енергоблок зупинений та виведений з ладу, замість нього введено в роботу четвертий енергоблок", - йдеться в повідомленні.

За повідомлення ДТЕК, на безпеку енергосистеми інцидент не вплинув. У результаті аварії постраждало четверо осіб.

Водночас, за інформацією приймального відділення Бурштинської міської лікарні, госпіталізували до лікувальних закладів п’ятьох осіб.

У вересні ДТЕК повідомляла про наміри планує вкласти близько 546 мільйонів гривень у ремонти енергоблоків та обладнання Бурштинська ТЕС.

У травні ДТЕК Бурштинська ТЕС влаштовувала показове тренування з гасіння пожеж.

Вже за три місяці, у серпні, на станції сталася справжня пожежа

Пожежа супроводжувалася руйнуванням будівельних конструкцій, технологічного обладнання, а також високою температурою та сильним задимленням. Також вийшла з ладу автоматична система пожежогасіння. Оскільки в технологічному процесі використовувався вугільний пил, водень, азот, кисень та масло, під час гасіння пожежі була постійна загроза вибуху.

26 листопада на прес-конференції президент Володимир Зеленський звинуватив у наявній енергетичній кризі в Україні приватну генерацію в особі компанії ДТЕК. Він також заявив про шантаж влади. Після цих звинувачень євробонди компанії ДТЕК втратили понад 11% своєї вартості.

Тижнем раніше стало відомо, що на ДТЕК ідуть перевірки Держенергонагляду через систематичні виведення блоків ТЕС в ремонти. Зокрема, перевірки тривають на Бурштинській, Придніпровській, Добротвірській, Курахівській, Запорізькій та Ладижинській ТЕС.

Читайте також: Бурштинський енергоострів ДТЕК виставив рекордну ціну на електроенергію - "Наші гроші"

Нагадаємо, протягом 2021 року державна компанія "Центренерго" неодноразово повідомляла про роботу "на межі" через критичну ситуацію на ринку електричної енергії. Зокрема, "Центренерго" було змушене покривати власними потужностями виведення в ремонт енергоблоків приватних виробників, більшість з яких належало саме ДТЕК.

Так, на початку лютого поточного року в аварійний ремонт почали виходити енергоблоки ТЕС, більшість з яких належали Групі компаній ДТЕК. Тоді аномальна аварійність на ТЕС збіглася з відсутністю у них запасів палива.

На останню обставину звертав увагу, зокрема, глава правління "Укренерго" Володимир Кудрицький. Виступаючи під час Всеукраїнського Форуму "Україна 30. Платіжка" він заявив, що аномальна аварійність на енергоблоках теплових електростанцій зросла протягом року в кілька разів. При цьому, кожного разу це відбувалося на фоні очевидного незабезпечення ТЕС навіть мінімально необхідним обсягом вугілля.

2 листопада 2021 року Білорусь розпочала постачання електроенергії до енергосистеми України потужністю 500 МВт. В "Укренерго" офіційно назвали причину активації аварійної допомоги Україні з боку Білорусі та Словаччини – дефіцит потужності в Об'єднаній енергосистемі України та в "Острові Бурштинської ТЕС". При цьому фактично "Укренерго" звинуватило у ситуації ДТЕК Ахметова. 

Читайте також: Бурштинський енергоострів ДТЕК виставив рекордну ціну на електроенергію - "Наші гроші"

Згодом "ДТЕК Енерго" почало вимагати від "Укренерго" спростування звинувачень у зриві балансування енергосистеми.

Однак, джерела DT.UA підтвердили, що електроенергію було надано Україні, через одночасний аварійний ремонт одразу трьох енергоблоків ДТЕК, який можна розцінювати як своєрідний спосіб компанії заощадити вугілля в умовах дефіциту. Нагадаємо, станом на кінець жовтня на складах українських ТЕС та ТЕЦ накопиченого вугілля було вчетверо менше від планової кількості. 

Зазначимо, що минулого тижня через відсутність вугілля в Україні призупинили роботу 20 блоків ТЕС та ТЕЦ загальною потужністю 7 ГВт.