UA / RU
Підтримати ZN.ua

Арбітражний процес Україна—ЄС зачіпає експортні обмеження і заборони — експерт

Рішення арбітражної панелі остаточним і обов'язковим для виконання сторонами.

В умовах, коли арбітражний механізм СОТ найближчим часом буде паралізований через дії адміністрації США, використання регіональних або двосторонніх механізмів урегулювання торговельних спорів стає чи не єдиною альтернативою. Непересічною ця подія може виявитися і для України, її відносин з ЄС, а також для репутації нашої країни як помітного гравця у сфері міжнародної торгівлі (emerging trading nation), що її протягом останніх років намагаються активно просувати як основну складову іміджу України на міжнародній арені. Арбітражний процес Україна-ЄС стане першим в історії угод про асоціацію ЄС з країнами колишнього СРСР. На жаль, прецедент зачіпає найбільш чутливий аспект міжнародної торгівлі - експортні обмеження і заборони, і ми виступаємо в неприємній ролі сторони-відповідача.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Назар Бобицький, керівник економічного відділу Представництва України при Європейському Союзі (Брюссель). Він вказує на ризики. Передусім механізм урегулювання такого спору не передбачає процедури апеляції. Рішення арбітражної панелі остаточне і обов'язкове до виконання сторонами. Арбітражна панель формується зі складу арбітрів, які номінуються сторонами заздалегідь, що зводить до мінімуму можливість впливу на них під часу розгляду. У разі невиконання арбітражного рішення сторона-переможець отримує право призупинити встановлені в угоді торговельні преференції (знижені тарифи, безмитні тарифні квоти). Економічний ефект призупинених преференцій має відповідати обсягам збитків, завданих внаслідок дій сторони-відповідача.

"За неофіційною інформацією, лише європейська паперова промисловість оцінила в 125 млн євро обсяги імпорту необробленого лісу з України до ЄС у 2015 р. - до початку дії мораторію. Наразі ця цифра є умовною і потребуватиме уточнення як можлива основа для підрахунку збитків європейських споживачів українського лісу. Кращим орієнтиром для Брюсселя можуть стати обсяги і динаміка українського експорту меблів та оброблених матеріалів з деревини до ЄС, який з 2015 р. зріс більш ніж у 2 рази і в 2017 р. становив понад 400 млн дол., - зазначає експерт. - Отже, очевидно, що домінантна позиція ЄС як ключового ринку збуту для більш ніж 40% українського експорту надає Брюсселю дуже широкий вибір інструментів "примусу". Реакція Брюсселя на одностороннє підвищення Вашингтоном митних тарифів на алюміній і сталь (20 червня 2018 р. ЄС запровадив так звані ребалансувальні тарифні мита на 2,8 млрд євро на такі символічні американські товари як віскі, мотоцикли, джинси, соєві боби) може бути наочною ілюстрацією того, як Євросоюз може відповідати на удари в торговельних війнах".

Детальніше про суперечку між ЄС і Україною читайте у статті Назара Бобицького "Мораторій на експорт лісу. Ендшпіль" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".