UA / RU
Підтримати ZN.ua

Антимонопольний комітет оштрафував мережі АЗС Коломойського на 4,7 млрд грн

Політика АЗС групи "Приват" порушує конкуренцію між операторами АЗС на ринку

Антимонопольний комітет наклав штраф на компанії-оператори мережі АЗС, що входять до групи "Приват" олігарха Ігоря Коломойського, на 4,7 млрд грн за антиконкурентні узгоджені дії при встановленні цін на нафтопродукти в 2016 році.

Зокрема, як повідомляє пресслужба АМКУ, штраф накладений на ТОВ "ВТФ" Авіас ", ТОВ" Торговий дім "Авіас", ТОВ "Пром Гарант Плюс", ТОВ "Альянс Еволюшн", ПАТ "Укртатнафта" і 169 операторів АЗС ( зокрема й ПАТ "Укрнафта").

В АМКУ відзначають, що в межах розпочатого в 2016 році справи встановлено, що в сфері роздрібної торгівлі світлими нафтопродуктами в Україні діє система безготівкових розрахунків скретч-картами і паливними картками "Авіас". У цьому проєкті беруть участь близько 1625 автозаправних станцій, які працюють під різними брендами у всіх регіонах України, займаючи 25% -ву частку від усіх АЗС країни.

"Комітет визначив, що проєкт "АВІАС" є організованим, координованим і функціонує з метою узгодження цінової і торгової поведінки учасників", - наголошується в повідомленні.

Зокрема, у всій мережі продавався бензин і дизпаливо Keropur®ENERGY, одноразово встановлювалися однакові ціни незалежно від бренду АЗС і регіону, а також існував "центр", в який входили кілька суб'єктів господарювання, розташованих за однією адресою в місті Дніпро, в якому здійснювали детальне планування і координацію дій мережі.

Крім цього, АМКУ виявив значну кількість типових, в основному однакових договорів купівлі-продажу нафтопродуктів і майна, оренди АЗС і матеріальної допомоги, а також встановив, що фізичні особи, які займали посади директора, засновника, підписанта, бухгалтера, менеджера тощо., часто міняли один одного і працювали одночасно в декількох суспільствах-учасниках проекту;

Також постійно змінювався склад юридичних осіб - учасників проекту (без змін персонального складу). Це відбувалося через одних і тих же ліквідаторів і при схожих адресах останньої реєстрації в Харкові.

Комітет встановив, що оператори АЗС, в т.ч. "Укрнафта", закуповували в "Укртатнафта" світлі нафтопродукти за цінами вищими, ніж аналогічне імпортне паливо.

«Таке узгоджена поведінка учасників проекту" Авіас "порушує конкуренцію між операторами АЗС на ринку. Тому ціни на світлі нафтопродукти в мережі "Авіас" встановлювалися в антиконкурентних умовах. З огляду на це, комітет затвердив за зазначені порушення накласти на перераховані вище суб'єкти господарювання штрафи в загальному розмірі 4,7 млрд грн ", - йдеться в повідомленні.

Нагадаємо, що навесні минулого року Господарський суд Києва ухвалив рішення, яким в рамках забезпечення позову 38 компаній, пов'язаних з ексвласниками банку Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим, суд заборонив повернення або витребування належить банку мережі з 247 автозаправних станцій (АЗС) у відповідних компаній.

У Приватбанку відзначили, що з серпня по вересень-2016 120 нафтобаз і 248 АЗС були передані банком у фінансовий лізинг пов'язаним з ексвласниками банку компаніям з подальшою передачею в оренду підконтрольним їм підприємствам. Зазначалося, що заборгованість перед банком за вказаними договорами фінансового лізингу становить понад 6 млрд грн.

За даними Приватбанку, на кінець I кварталу 2020 року об`єм портфеля кредитів і дебіторської заборгованості з фінлізингу, який він пов'язує з ексакціонерами, склав 218,1 млрд грн (на кінець 2019 року - 210,6 млрд грн, на кінець 2018 року - 212,8 млрд грн).

Подробиці розслідувань АМКУ щодо АЗС Коломойського читайте на ZN.UA в статті Агії Загребельської "Паливний картель Коломойського".