Антимонопольний комітет України (АМКУ) на засіданні у четвер, 25 квітня, дозволив ТОВ "ДТЕК Нафтогаз" придбати у групи "VS Energy" акції двох обленерго, повідомляють "Наші гроші".
Мова йде про акції "Київобленерго" і "Одесаобленерго" й у розмірі, що забезпечує контроль понад 50% в обох підприємствах. Купівля акцій цих обленерго дозволить групі Ріната Ахметова суттєво перевищити 35-ти відсотковий поріг на ринку поставок електроенергії, що є структурною ознакою монополії на ринку.
"Голосування за це рішення було роздільним – більшістю від присутніх на засіданні членів АМКУ. Їхні прізвища стануть відомі після відповіді Комітету на запит", - наголошують журналісти.
Зараз група олігарха Ріната Ахметова контролює понад 80% теплової енергогенерації і видобутку енергетичного вугілля в Україні, а також Бурштинський енергоострів, через який може здійснюватись (але не здійснюється) імпорт дешевшої електроенергії з Європи.
Напередодні екс-член НКРЕКП, радник новообраного президента Володимира Зеленського з питань енергетики й антимонопольного регулювання Андрій Герус письмово повідомив уповноважених Антимонопольного комітету, що таке рішення дозволить оператору мереж (обленерго) де-факто отримати вирішальний вплив на господарську діяльність постачальників електроенергії у регіонах, створених на базі енергозбутових підрозділів обленерго.
Своєю чергою народний депутат Вікторія Войцицька ("Самопоміч") публічно звернулась до РНБО з вимогою розглянути ситуацію з "енергетичною гіпермонополією Ахметова".
Питання концентрації обленерго було винесено на засідання АМКУ 18 квітня, його розгляд відклали на тиждень.
Нагадаємо, 12 квітня Антимонопольний комітет України вчергове запросив реакцію ринку на купівлю "ДТЕК Нафтогаз" цих обленерго.
Група "ДТЕК" планує сконцентрувати 68,2949% акцій АТ "Одесаобленерго" і 93,9978% ПАТ "Київобленерго", придбаних у групи VS Energy російських підприємців Олександра Бабакова та Євгена Гінера. Таким чином, група Ахметова зможе отримати контроль над передачею і збутом 37% всієї електроенергії. А після поглинання ще п'ятьох обленерго - 57%.
Попри наявність ознак монополії на ринку, у грудні 2018 року Антимонопольний комітет прийняв рішення, згідно з яким компанія "ДТЕК" нібито не зловживає монопольним становищем на ринку генерації електроенергії.
Докладніше читайте в матеріалі Ігоря Маскалевича "Енергетика - цирк без клоунів ..." у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".