UA / RU
Підтримати ZN.ua

Агресивна політика податкових органів при оподаткуванні ПДВ в умовах кризи стане причиною сотень банкрутств - експерт

Платежі в порівнянні з роком раніше зросли на 24,9 млрд грн.

З травня 2020 року фіскальна влада оголосила війну так званим «скруткам», і останнім часом багато розмов про значні успіхи на цьому напрямку: за січень-вересень поточного року, за даними Податкової служби, платежі по ПДВ зросли в порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 24,9 млрд грн. Однак податкові органи діють дуже агресивно. Про це в своїй статті для ZN.UA пише В'ячеслав Черкашин.

Експерт зазначає, що протягом травня-вересня поточного року від блокувань (наростаючим підсумком) постраждали 80,2 тисячі платників ПДВ, була зупинена реєстрація 649,6 тисячі податкових накладних/розрахунків коригування (НН/РК) на загальну суму 7,47 млрд грн.

При цьому режим роботи системи моніторингу став агресивнішим в порівнянні з 2018-2019 роками (кількість блокувань збільшилася в три і більше разів). Показові дані квітня і травня (початок війни з «скрутками») поточного року, коли кількість заблокованих НН/РК збільшилася з 54,2 тисячі до 138,6 тисячі.

Повторна перевірка автоматизованих блокувань, крім того, що така сама по собі є небезпечним корупціогенним фактором, виявила, що практично кожна друга податкова накладна блокується безпідставно. Для прикладу, в період кризи (з березня по вересень 2020 року) по «непереконливим» підставах у платників податків були зупинені господарські операції на суму 4,34 млрд грн (і це визнали комісії податкового органу);

В значній мірі система блокування використовується не для боротьби з недобросовісними схемами, а в ім'я досягнення і перевиконання планових показників наповнення бюджету-2020. Цьому дуже сприяє каскадний ефект податку (коли блокування реєстрації податкової накладної призводить до того, що ПДВ сплачується двічі: продавцем - у вигляді податкового зобов'язання, покупцем - внаслідок непідтвердження податкового кредиту). За попередніми оцінками, за січень-вересень поточного року від 7 до 9 млрд грн надпланових надходжень до бюджету припадає, вибачте за різкість, на режим «доїння» сумлінних платників податків шляхом блокування НН/РК.

Збереження подібної агресивної політики адміністрування і збору податку на додану вартість руйнівно для економічної активності та відновлення економіки в цілому, призводить до тимчасового вилучення у тисяч компаній оборотних коштів, що в умовах глибокої кризи стає причиною сотень банкрутств і втрати десятків тисяч робочих місць.

Детальніше читайте в матеріалі В'ячеслава Черкашина «Війна зі« скрутками »?».