Дві сотні країн-членів Організації об'єднаних націй схвалили договір про захист екосистеми та ресурсів Світового океану, згідно з яким близько третини океанських вод стануть акваторією, що охороняється. Про це повідомляє "Радіо Свобода".
Договір передбачає створення морських зон, що охороняються.
Наразі охороняються лише 1,2 відсотка океану.
Планується, що згідно з договором під охорону підпаде третина всіх нейтральних вод. До 2030 року близько 30 відсотків океанських вод стануть акваторією, що охороняється.
У цих зонах вилов риби, прохід кораблів і глибоководний видобуток корисних копалин буде можливим лише після комплексної екологічної оцінки.
Наразі справа за ратифікацією цього договору країнами-учасницями.
Зазначається, що документ готували та розробляли два десятки років.
Світовий океан покриває майже 70,8% земної поверхні. Континенти та великі архіпелаги поділяють світовий океан на чотири великі частини: Атлантичний, Індійський, Тихий та Північний Льодовитий океани. У 2000 році Міжнародною гідрографічною організацією був запропонований до виділення Південний океан.
Нагадаємо, у грудні 2017 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 2021–2030 роки Десятиліттям наук про океан на користь сталого розвитку ООН. Це рішення було ухвалено після публікації у 2015 році звіту, в якому оцінювалася наша залежність та вплив на морські екосистеми. Оцінка проводилася з огляду на зміни клімату, продовольчу безпеку, забруднення та використання ресурсів.
Згодом Міжурядовій океанографічній комісії було доручено розробити план підвищення стійкості морської діяльності. Комісія запропонувала низку завдань для вирішення найближчими роками, таких як розширення Глобальної системи спостереження за океаном та зміна відносин людства з океаном.