UA / RU
Підтримати ZN.ua

10 цукрових заводів України прийняли рішення не запускати виробництво цьогоріч: що буде в країні з цукром

Ситуацію, що складається, пропонується вирішити традиційно для України.

Українських цукровиків турбує затоварювання внутрішнього ринку цукром, що може призвести до зменшення відпускної ціни. З огляду на ситуацію, що складається, господарства відмовляються вирощувати цукровий буряк, а 10 цукрових заводів прийняли рішення не запускати виробництво цьогоріч, повідомляє директор НПЦ «Цукробурякового виробництва», член Комітету АПК при Торгово-промисловій палаті України Олександр Коротинський.

Так, за словами експерта, у зв’язку з воєнними діями, збільшенням виробничих витрат, логістичними та складськими складнощами господарства відмовляються вирощувати цукровий буряк. Окрім того, виробникам цукру просто не вистачатиме складських потужностей для зберігання цукру.

У цій ситуації цукровики хвилюються, чи не буде повернута заборона на експорт цукру. Адже, хоча Уряд України зі свого боку скасував заборону на експорт цукру, імпортні квоти у країнах ЄС та Великобританії були скасовані лише на рік.

Але навіть попри це, за період травень-червень 2022 року було експортовано лише 11,8 тис. т цукру, а загалом за 2021/22 маркетинговий рік було вивезено 42 тис. т цукру, що складає 6,7% від залишку на внутрішньому ринку (626 тис. т).

Це є відносно хорошою новиною для споживачів в Україні. Українці у 2022-2023 рр. не просто будуть з недорогим цукром, але і з його залишком: запасів може вистачити навіть на подальші роки.

Читайте також: Цукор за рік подорожчав майже на 70%. Пояснюємо чому

Проте така ситуація не влаштовує цукровиків.

"Подальше вирощування цукрового буряку є під питанням. За таких умов відбудеться зменшення відпускної ціни на цукор нижче його собівартості. Це може призвести до закриття ще декількох цукрових заводів. Маємо надію, що спільними зусиллями держави та бізнесу, не допустимо такого розвитку на ринку цукру та цукрових буряків", - пише Коротинський.

Ситуацію, що складається, пропонується вирішити традиційно для України.  Олександр Коротинський радить українському Уряду "врахувати досвід ЄС" щодо підтримки вирощування цукрового буряку, а також інших стимулюючих заходів для виробників цукру.

Читайте також: Цукор - 80 грн/кг: в окупованому Херсоні дефіцит товарів, полиці супермаркетів практично порожні

Втім, за існуючої ситуації у 2022 році в Україні все ж таки буде працювати 23 цукрових заводи.

Згідно з оперативним балансом цукру станом на 1 липня 2022 року, наша країна буде повністю забезпечена власним цукром, а також матиме значний експортний потенціал.

Читайте також: Цукор у Росії продовжує дорожчати

Питання спроможності України виростити достойний урожай в умовах інтенсивних бойових дій цікавить не тільки її жителів, а й споживачів далеко за її межами. Про прогнози на поточний маркетинговий рік читайте в статті Лариси Гук і Сергія Следзя «Наперекір війні: майбутнього врожаю вистачить і собі, і на експорт».