UA / RU
Підтримати ZN.ua

З’явився мініфільм про засновника української Академії мистецтв

Попри міжнародне визнання, долучення його творчості до контексту світового художнього процесу, отримавши славу у Європі, Олександр Мурашко повертається до Києва.

У мережі з’явився новий випуск документального циклу "Народжені Україною" від Film.UA Group. Мініфільм присвячено українському живописцю Олександру Мурашку. Митець був фундатором Товариства київських художників, брав участь у створенні Української академії мистецтв у Києві. Він якось сказав:

“Мені потрібна українська академія мистецтв у рідному місті, де стільки світла, стільки краси…”

“Київ повинен стати для України тим, чим став Мюнхен для Німеччини, самостійним художнім центром цілого півдня”.

Становлення митця і джерела впливу на його творчість

Долю майбутнього митця великою мірою визначило те, що він провів дитинство, нерідко супроводжуючи в роботі свого вітчима-іконописця. Також неабиякий вплив на юний талант справила бабуся, яка своїми оповідями про козацтво пробуджувала любов до України.

Читайте також: Хореограф з Чугуєва, чиє фото стало одним із символів війни, повернулася до роботи після операції на очах

Попри міжнародне визнання, яке здобув після Академії, долучення його творчості до контексту світового художнього процесу, отримавши славу у Європі, Мурашко повертається до Києва.

Перебуваючи у Франції, починає використовувати в своїх роботах прийоми стилю модерн. Продовжуючи свій європейський період в Німеччині. знайомиться з роботами представників мюнхенської сецесії, які також справили на нього деякий вплив.

Заснування української Школи мистецтв, вбивство, художній спадок

З приїздом до Києва, митцю вдалося здійснити давню мрію.  Його план про українську Школу мистецтв залишається втіленим, Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури функціонує й нині.

В українській столиці пропрацювати судилось недовго, у буремному 1919 році художника вбили на вулицях Києва, за однією з версій – чекісти.

Новий випуск документального циклу "Народжені Україною" від FILM.UA Group присвячено діяльності Мурашка, досягнення якого були #Вкрадені російською владою:

Читайте також: Google Arts & Culture матиме окремий розділ про культурну спадщину України

“Російська влада століттями подавала свою культуру як "величну". Однак "велика російська культура" була культурою імперії: вона поглинала, абсорбувала й привласнювала здобутки видатних представників багатьох націй, зокрема й українців. Через це тисячі українських діячів культури, мистецтва та науки й досі ідентифікують як росіян”, - зазначають в описі до відео.

Виконавчий продюсер – Тетяна Носенко, продюсери – Юлія Мордас, Олена Малкова, сценаристи – Марія Квітка, Леонора Пащенко, графіка – Євген Санніков.

"Він був великим українським живописцем та мудрим європейцем, художником. Його картини, портрети, етюди підкорили світ, їх замовляли почесні особи, меценати, поціновувачі таланту. Справжній киянин, він створював у своєму улюбленому місті Українську академію мистецтв та був її першим ректором. По всьому світу розкидані мальовничі шедеври Олександра Мурашка, багато відомих полотty втрачено. У Національному художньому музеї Майстру відведено гідне місце. Трагічне його вбивство досі не розгадано. Здавалося б, це справа Часу". Давніше мистецтвознавиця Елеонора Блажко в статті для DT.UA  "Карусель... Олександр Мурашко — художник кольору" розбиралася з особливостями опоетизованого реалізму, як творчого прийому майстра.