UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Росії православна цензура перемогла мистецтво – Gazeta Wyborcza

За постановку опери Вагнера режисера звільнили з роботи і збираються засудити через скарги священників.

Скандал в Новосибірську через постановку п'ятої опери Ріхарда Вагнера "Тангейзер" почався з невдоволення місцевих священників, і, схоже, закінчиться загальнонаціональною цензурою.

Про це сьогодні на сторінках Gazeta Wyborcza пише Вацлав Радзінович. Режисером опери Вагнера виступив Тімофій Кулабін. Він вирішив осучаснити твір, перенісши його дію в сьогодення. А головним героєм оновленого "Тангейзера" став режисер еротичного фільму, в якому фігурує Ісус.

Така інтерпретація не сподобалася Російській православній церкві. Місцевий митрополит Тихон поскаржився на постановку "безбожника" Кулабіна в прокуратуру. В результаті, він разом з головним режисером новосибірської опери Борисом Мєзричовим постали перед судом за "публічну зневагу до релігійних символів". Хоча експерти переконані, що постановка "Тангезера" ніяк не порушує законодавство Росії.

Але на цьому скандал не закінчився. Проти Кулабіна і Мєзричова порушили нову кримінальну справу. Цього разу позивачами стали місцеві депутати від партії "Единая Россия", які добилися звільнення обох режисерів з театру.

"Не припустимо, щоб в театрі, збудованому 1945 року, ставили такі сороміцькі спектаклі", - йдеться в заяві депутатів.

Спочатку обвинуваченим наказали змінити сценарій. А коли вони відмовилися, справа пішла на розгляд в Міністерство культури РФ.

"Голова міністерства Володимир Мединський навіть зібрав спеціальну нараду в Москві через оперу "Тангейзер". Це було дуже в стилі партійної розправи над культурою в часи СРСР в тоні: "Ми книжки Пастернака не читали, але засуджуємо". На наді виступив директор петербурзького театру Володимир Кехман, який заявив, що постановка Вагнера в Новосибірську його ображає як віруючого, православного і єврея", - йдеться в статті.

В результаті Кулабіна і Мєзрича звільнили з новосибірської опери, а директором театру став Кехман. Російські діячі культури, у свою чергу, розуміють, що постановка "Тенгейзера" стала лише приводом для запровадження жорсткої цензури проти них. 5 квітня вони збираються провести акцію на підтримку покараних колег.

А тим часом, про скандальну постановку заговорили і в Кремлі. Заступник голови адміністрації президента РФ Магамедсалам Магомедов після візиту в Новосибірськ заявив, що повинна бути створена спеціальна комісія, яка буде аналізувати і затверджувати сценарії театральних постановок, щоб більше ніхто не ображав почуття вірян.

Це не перший випадок в Росії, коли діячі мистецтва зазнавали утисків з боку влади через свою діяльність. Зокрема, російський фільм "Левіафан" не показували в кінотеатрах і вимагали перемонтувати його. У фільмі також є персонаж-священник, який допомагає владі і бізнесменам відібрати в головного героя його власність. Актора, який грав священика у "Левіафані", звільнили з театру.