UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Києві стартує "Уїк-енд в опері"

Глядачам обіцяють відразу кілька оперних сенсацій.

З 8 листопада у столиці офіційно стартує ексклюзивний проект - "Уїк-енд в опері".

Це дещо незвична для наших меломанів і кіноманів програма: на великому екрані культурного центру кінотеатру "Київ" будуть демонструватися популярні оперні спектаклі з Парижа, Відня, Сан-Франциско, багатьох інших музичних театральних столиць. Акція OPERA HD повинна помітно змінити кінотеатральний репертуар української столиці.

Відкривається довгограючий фестиваль відразу двома гучними оперними виставами, в останні роки записаними для історії. Це - балет "Лускунчик" П. Чайковського в постановці легендарного Рудольфа Нурієва в супроводі оркестру Віденської опери. Спектакль був увіковічнений для кіноекрану всього два роки тому. Сам Нурієв свого часу переніс з паризької опери свою версію "Лускунчика", а західні театральні критики констатували: "До цієї версії ми раніше не відчували такого потужного драматизму балету Чайковського, на основі якого Нурієв, як хореограф, зумів показати свій власний стиль". Головні партії в цьому балеті виконують Людмила Коновалова і Володимир Шишов.

8 листопада, але вже в більш пізній час на екрані "Києва" - знаменита "Кармен". Вистава паризької опери Ж. Бізе. Режисер - Ів Бонесне, диригент - Філіп Джордан, головні партії - Анна-Катерина Антоначі, Микола Шукоф. Всього рік тому записали "для кіно" і цю оперу, в якої вже багато років мільйони шанувальників. Серед таких у свій час був і Фрідріх Ніцше, який прослухав твори Бізе раз двадцять. Відзначимо, що "Кармен" є в репертуарах багатьох українських музичних театрів, в тому числі київського, львівського. Тим цікавіше будуть порівняння: послухаємо, на чию користь вони виявляться.

9 листопада - ще одна оперна сенсація в кіно, "Чарівна флейта" В.А.Моцарта. Це проект оперного фестивалю в Брегенці (Австрія) та Віденського симфонічного оркестру. Меломани знають, що фестиваль в Брегенці заснований ще в 1946 році, проводять його влітку, щорічно. Головна - плаваюча - сцена встановлена посеред Боденського озера, за оперним видовищем у цьому може спостерігати близько 7 тис. глядачів, слухаючи перлини світової оперної музики.

Саме озеро стає унікальною декорацією для багатьох сучасних інноваційних оперних проектів. Близько десяти років цим фестивалем керує британський оперний режисер Девід Паунтні. Саме він здійснив постановку "Чарівної флейти" на цьому озері. Критика була дуже прихильна до цього проекту, називаючи його "казковим", "видовищним", "філософським". Склад виконавців: Анна Дурловскі, Норман Рейнхардт, Айке Вільм Шульте. Диригент - Патрік Саммерс, який має чарівну владу над Віденським симфонічним оркестром.

- Це тільки три перші ластівки нашого майбутнього унікального кінофестивалю "Уїк-енд в опері", -- коментує для DT.UA особливості проекту директор Культурного центру кінотеатру "Київ" Вілія Бондаренко.

- Абсолютно щиро зізнаюся, що подібна акція може називатися ексклюзивної, унікальною, що об'єднує дитячу і дорослу аудиторію, яка залучає до мистецтва опери поціновувачів кіно, які стали свідками багатьох наших фестивальних показів. Відрадно, що проект підтримують Австрійський культурний форум, Французький культурний центр. І, звичайно, шкода, що в питанні настільки цікавого мистецького та просвітницького проекту у нас поки немає взаємодії і діалогу з Національною оперою України... Або самому театру це нецікаво? Або порівняння буде не на нашу користь? На мій погляд, проект "Уїк-енд в опері" -- це можливість познайомити шанувальників справжнього мистецтва з якісним європейським музичним театром, причому це знайомство "крупним планом". Сучасний європейський оперний театр - це не тільки потужна індустрія і технології, але й цікаві парадоксальні концепції, спірні, але завжди цікаві переосмислення класичних оперних сюжетів.