UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українська кіноакадемія вимагає скасувати результати 14 пітчингу Держкіно

Занепокоєння викликала непрозорість критеріїв, на підставі яких приймалося рішення.

Українська кіноакадемія висловила стурбованість результатами 14 конкурсу Державного агентства з питань кіно України. Його результати були оприлюднені 6 жовтня, часткову фінансову підтримку отримали 72 проєкти.

Зокрема, стурбованість Кіноакадемії викликає «непрозорість критеріїв, на основі яких приймалося рішення Радою щодо підтримки кінематографії та нехтування оцінками експертних комісій, виставленими під час першого і другого етапу конкурсу», - повідомляє прес-служба організації.

«Члени Ради з державної підтримки кінематографії не озвучили чітких критеріїв, за якими до переліку переможців не були включені кінопроєкти, що займали перші позиції в рейтингу після оцінки експертними комісіями, а також незрозуміла мотивація включити в перелік переможців кінопроєкти, які посіли позиції в рейтингу значно нижчі, ніж ті, які були виключені, і неоголошення переможців за напрямками "Анімаційні повнометражні фільми (для широкої глядацької аудиторії)", "Анімаційні повнометражні фільми (авторські)" і "Ігрові повнометражні для дитячої аудиторії". Крім того, були змінені умови проведення конкурсу після його оголошення. Таким чином, Українська кіноакадемія вважає, що рішення Ради щодо державної підтримки кінематографії дискредитувало саму процедуру проведення конкурсів Державного агентства України з питань кіно та знецінило роботу членів експертних комісій», - йдеться в заяві.

У зв'язку з цим, Кіноакадемія звернулася до Міністра культури і інформаційної політики Олександра Ткаченка, голови Держкіно Марині Кудерчук і голови Ради з державної підтримки кінематографії Андрія Дончика. Організація вимагає скасувати прийняте рішення і затвердити список переможців відповідно до умов проведення конкурсу, а також дати обґрунтовану думку щодо того, чому зі списку переможців були виключені кінопроєкти.

Що сталося

Як повідомляє «Громадське», з 337 проектів фінансування від Держкіно отримають 72. Але багато з них не мали отримати ці кошти, оскільки не проходили за рейтинговими списками. Ці рейтинги складає експертна група, яка в два етапи оцінює ідею і презентацію проєктів, за що нараховує бали. Проєкти, які отримують найвищі оцінки, в результаті і отримують фінансування.

Разом з тим, цього року фільми, які потрапили в топ рейтингових оцінок, викинули зі списку переможців. Наприклад, фільм «Наші котики 2», який отримав найвищу оцінку і схвальні відгуки, провалився, а «Скажені весілля 3», яке займає 14 місце, отримає до 20 мільйонів.

У найбільшій категорії конкурсу - «Неігрові фільми» - не отримали фінансування проєкти з першого, шостого, сьомого і восьмого місця рейтингу, зате отримав проєкт з 58-го.

Після першого етапу (оцінка експертів) Рада щодо державної підтримки кінематографії раптово посилила умови конкурсу. Під час свого засідання вона оголосила нові правила: можна подавати не більше двох проєктів від однієї компанії (продюсера) і не більше ніж один проєкт від одного режисера. Також ввели граничну суму фінансування: до 25 мільйонів гривень для фільмів з широкою глядацькою аудиторією і до 20 мільйонів гривень для авторського кіно і копродукції. Зміна правил по ходу конкурсу спантеличило багатьох режисерів, чиї роботи тепер не підпадали під критерії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Внаслідок пандемії коронавірусу світ ризикує залишитися без кінотеатрів — The Economist

У липні кінематографісти висловили обурення зміною правил проведення конкурсів на держфінансування кінопроєктів, вважаючи нові правила дискримінаційними і такими, які створюють основи для корупції, монополізації ринку, недобросовісної конкуренції на користь кількох продакшенів і студій, порушують рівність прав і можливостей суб'єктів кінематографії. З відкритим листом вони звернулися до Міністра культури, Голови Держкіно і Голови підкомітету з кіно ВР і Ради державної підтримки кінематографії.