З 23 по 27 вересня у Кропивницькому відбудеться Всеукраїнський театральний фестиваль «Вересневі самоцвіти». Цього року, незважаючи на випробування часу, організаторам вдалося наповнити афішу топ-виставами театрів з різних куточків України: Одеси, Івно-Франківська, Харкова, Києва та інших міст.
Крім того, у Кропивницькому запланований також показ «Коріолану» Національного театру імені Івана Франка, який відбудеться 6 листопада. Показ довелося перенести на іншу дату через карантинні обмеження.
Фестиваль проходитиме під гаслом «Координати незмінні. Сенси нові». Він також отримав новий бренд – veresfest.
«Кілька місяців тому мене запросили для здійснення ребрендингу свята театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти». Малися на увазі глобальні зміни. Вважаю, що ми знайшли золоту середину: зберегли традиції фестивалю з піввіковою історією і додали новий бренд – veresfest, який об’ємніший, масштабніший і включає в себе не тільки театральне мистецтво, але і низку інших проєктів. У них візьмуть участь поети, письменники, художники, фотохудожники, пройдуть пленери і виставки картин, прозвучить сучасна і класична музика, а також хорове мистецтво в рамках проєкту «Калиновий спів». Втім, театральна складова буде залишатися домінуючою.
Тож ми намагаємося оновити й збагатити сенс фестивалю, перейти на інший рівень порівняно з тим, що робилося в останні роки. Це стосується всього – і змісту, і форми, і локацій. Нині фестиваль представлений в соціальних мережах, за адресою veresfest.com.ua почав роботу сайт.
Наступна задача, яку я бачу – створення театральної премії. На сьогодні розроблено положення про обласну театральну премію корифеїв українського театру. Якщо обласна рада підтримає цю ідею, ми зможемо її вручати в чотирьох номінаціях – кращий актор, краща актриса, кращий режисер і кращий акторський ансамбль. А взагалі, я вважаю, що наше місто, наш театр і наші батьки-засновники українського театру заслуговують на те, щоб їхніми іменами була названа Національна премія і щоби вона вручалася саме в нашому місті, на фестивалі «Вересневі самоцвіти».
Попри всі перешкоди пов’язані із карантином, нам вдалось максимально наповнити афішу «Вересневих самоцвітів-2020» топ-виставами провідних театрів з усіх регіонів країни. 25 вистав, серед яких шість прем’єрних, побачать шанувальники театрального мистецтва в Кропивницькому. Серед хедлайнерів фестивалю - Івано-Франківські майстри сцени, які приїдуть з двома різними за жанрами і емоційною амплітудою постановками – мюзиклом «Гуцулка Ксеня» та драмою «На західному фронті без перемін». Одеський академічний театр імені Василька привезе виставу «Одруження» неймовірно талановитого Івана Уривського, а Театральна лабораторія «Театр на Чайній» з цього ж міста одну з тих вистав, які дивишся з посмішкою і зі сльозами на очах одночасно – «Старі».
Творча майстерня Національного центру імені Леся Курбаса «Театр у кошику» запрошує гостей «Вересневих самоцвітів» на вистави «Річард після Річарда» та «Я йду, Христе!». А інший львівський театр «І люди, і ляльки» покаже «Пустостан» за п’єсою польської письменниці Маліни Пжесьлюґи. Також у фестивалі візьмуть участь Перший недержавний театр Terra Incognita, Приватний театр «Іст Арт», Театр жінки «Соломія» м. Коломия, Херсонський академічний обласний театр ляльок, Запорізький академічний обласний театр ляльок, Черкаський академічний обласний театр ляльок та інші.
На жаль, первинний творчий план було дещо змінено через епідеміологічну ситуацію. Так столичний Національний театр імені Лесі Українки, замість прем’єрного показу «Каліки з острова Інішмаан» Кирила Кашлікова, привезе на фестиваль іншу виставу цього режисера, резонансну минулорічну прем’єру за твором Дідьє Карона «Фальшиву ноту», з якою Російська драма встигла побувати у кількох містах країни та в Тель-Авіві. Також Національний театр імені Івана Франка, який мав відкривати театральне свято у Кропивницькому виставою «Коріолан», через карантинні обмеження переніс цю виставу на пізнішу дату.
Завершаться «Вересневі самоцвіти» прем’єрою рок-опери «Кохання панночки» Кіровоградського академічного обласного музично-драматичного театру імені Марка Кропивницького за мотивами Кропивницького і Гоголя. До зустрічі на фестивалі! І хай сяють самоцвіти!», - розповів ZN.UA головний режисер фестивалю Сергій Компанієць.