Державне агентство України з питань кіно роз’яснило своє рішення про реорганізацію Довженко-Центру, наголосивши, що наказ не передбачає його ліквідацію. Про це йдеться у відповідній заяві, опублікованій пресслужбою Держкіно.
Там зазначили, що не йдеться і про звільнення або ж розпуск співробітників установи. Відповідно до трудового законодавства, їм мають запропонувати аналогічні посади в новій структурі. Люди зможуть самостійно прийняти рішення: продовжити роботу чи перевестись до іншої організації.
“При реорганізації Центру Олександра Довженка буде утворено три самостійних (окремих) юридичних особи і всі працівники зможуть за своїм фахом отримати робоче місце в одній із цих організацій”, – йдеться в заяві.
Реорганізація означатиме виокремлення державного підприємства "Українська анімаційна студія" із утворенням окремої юридичної особи, а також передачу повноважень у здійсненні архівування вихідних матеріалів фільмів і фільмокопій держустанові "Науковий центр кінематографії України".
Згідно з роз’ясненням, Довженко-Центр продовжить виконувати всі інші завдання й функції, затверджені його статутом.
“Це дозволить ДП "Національний центр Олександра Довженка" приділити більшу увагу розвитку музейної справи та кінокультури, організації різноманітних івентів для її збагачення та поширення”, – вважають у Держкіно.
У заяві додали, що рішення про створення "Української анімаційної студії" було ухвалено з метою подальшого розвитку національної анімації. За даними Державного агентства з питань кіно, наша країна має дуже обмежену кількість таких студій, а всі діючі перебувають у приватній власності.
Зокрема, у відомстві розповіли, що державну "Українську кіностудію анімаційних фільмів", засновану в 1959 році, ліквідували в 2019 році. Тоді її приєднали до Довженко-Центру.
Тепер наголошується, що Центр не виробляє анімаційні фільми, отримуючи дохід лише від держави й оренди нежитлових приміщень. До того ж, його структуру не доповнили підрозділом, що займається питанням анімації. Відповідно до заяви, інституція не використовує передане їй майно за призначенням і зберігає його в зачиненому приміщенні з 2019 року.
“Утримання нежитлових приміщень площею 982,2 кв. м., прибудинкової території здійснюється за рахунок державного підприємства "Національна кінематека України". ДП "Національний центр Олександра Довженка" самоусувається від компенсації витрат, пов’язаних з утриманням даних нежитлових приміщень. Через це Національна кінематека України змушена звертатись до суду задля стягнення з Довженко-Центру заборгованості, пов’язаної з утриманням нежитлових приміщень”, – йдеться в повідомленні.
За даними Держкіно, наразі борг Центру сягає близько 300 тисяч гривень, що призводить до нераціонального витрачання державних коштів. Водночас, там переконані, що Українська анімаційна студія “продовжить славетну історію національної анімації”, ставши правонаступником Укранімафільма.
Крім того, за інформацією Державного агентства з питань кіно, Національний центр Олександра Довженка не є архівною установою, відповідно до норм законодавства, а статут визначає інституцію як заклад культури.
У Держкіно також зазначили, що Фільмофонд належить державі та не входить до складу майна Центру – колекцію кіно йому передали на зберігання. “Центр є лише зберігачем Фільмофонду, а не самим Фільмофондом та архівною установою, створеною для цього”, – заявили в Агентстві.
Водночас, як зазначається, одне із завдань Наукового центру кінематографії України полягає в розробці проєктів для збереженню кіноспадщини й утворення банку даних кінематографічної інформації, її опрацювання та розповсюдження. Цю установу реорганізували саме для створення Державного фонду фільмів, що неможливе без передачі їй повноважень щодо архівування.
“Як наукова установа, вона може користуватися податковими пільгами відповідно до законодавства України. Тобто, це буде державна установа, що здійснює архівну та науково-дослідницьку діяльність з метою розвитку фільмофонду, відновлення, реставрування і збереження творів національної та світової кінематографічної спадщини, розповсюдження відповідної інформації”, – підсумували в Державному агентстві з питань кіно.
Нагадаємо, у березні колектив національного центру Олександра Довженка написав відкритого листа, адресованого прем'єр-міністру Денису Шмигалю, міністру культури і інформаційної політики Олександру Ткаченку і заступнику керівника офісу президента України Юрію Костюку, в якому заявив про загрозу руйнації інституції.