UA / RU
Підтримати ZN.ua

Співробітниця музею в Ізюмі змогла врятувати від окупантів 300-річне Євангеліє

У вітрину поставили іншу книгу.

Діна Листопад, яка переїхала з Ізюма на Харківщину, до Кропивницького, розповіла, як разом з іншими співробітниками місцевого музею змогла врятувати рідкісне Євангеліє, видане гетьманом Іваном Мазепою. Як повідомляє «Суспільне», співробітники краєзнавчого музею замінили Євангеліє схожою книгою, завдяки чому його вдалося врятувати.

Євангеліє у срібному з позолотою окладі було видано у 1707 році.

Читайте також: «Їх прикопували в пакеті випадкові люди». В Ізюмі здають зразки ДНК, щоб ідентифікувати загиблих

«Оклад заслуговує на особливу увагу – це срібло з позолотою, у стилі українського бароко. Ми почали ховати найцінніше. По-перше – дорогоцінні метали, потім такі предмети, що мають особливу цінність, у тому числі – це Євангеліє. За всю історію книжкового друку воно випускалося лише двічі», - розповіла Листопад.

Вона зауважила, що про книгу знало багато людей, тому інформація могла дійти і до окупантів, які могли почати шукати Єангеліє.

«Тому ми поставили у вітрину кругового огляду книгу, яка трохи його нагадувала. Я вважаю, що мародери та росіяни не помітили різниці і таким чином колекцію вдалося врятувати», - додала Листопад.

Наразі Євангеліє знаходиться у сховищі під охороною військових.

Після визволення Ізюма Листопад відвідала місто, щоб забрати фотографії, але жити планує у Кропивницькому.

Деокупація більшої частини Харківської області, крім полегшення через звільнення територій, принесла і багато неприємних сюрпризів. У містах і селах, що були під контролем російської армії практично з початку березня, було виявлено безліч катівень, імпровізованих в'язниць і масових поховань. Проти українських громадян, які відмовлялися співпрацювати з окупантами, застосовувалися фізичні та психологічні тортури.