UA / RU
Підтримати ZN.ua

Скандал навколо «Мулан» створив для Disney «багато проблем»

Студію розкритикували за те, що зйомки фільму проходили в районі, де розташовані «табори перевиховання» уйгурів.

Фінансовий директор студії Disney Крістін Маккарті визнала, що скандал, який розгорівся після виходу фільму «Мулан» на стримінговому сервісі студії, створив для неї «багато проблем», повідомляє Deadline. Як це може позначитися на касові збори фільму, Маккарті прогнозувати не стала.

Після релізу фільму на Disney+ в мережі з'явилися заклики до бойкоту «Мулан» і до того, щоб фільм прибрали з стримінгових сервісів і кінотеатрів. Це пов'язано з тим, що зйомки фільму проходили в районі Синьцзян, де розташовані «табори перевиховання» для уйгурів. Крім того, в титрах стрічки вказані слова подяки уряду Китаю.

«Я не займаюся прогнозуванням касових зборів, але ситуація привернула увагу до проєкту. Давайте просто поясню контекст. Насправді «Мулан» практично повністю була знята в Новій Зеландії. У спробі точніше передати унікальний ландшафт і географію Китаю в фільмі про той період ми знімали локації в 20 різних місцях країни. Загальновідомо, що, для того щоб знімати в Китаї, потрібно отримати дозвіл. Цей дозвіл виходить від центрального уряду», - заявила Маккарті.

«У фільмах прийнято згадувати про національні та місцеві органі влади, які дозволили вам знімати там. Отже, в наших титрах ми подякували як Китаю, так і Новій Зеландії. Ось і все, але це створило для нас багато проблем», - додала вона.

Як повідомляє Reuters, в самому Китаї фільм повинен вийти в прокат 11 вересня, місцева влада заборонила ЗМІ висвітлювати його прем'єру і писати про картину. Троє джерел агентства заявили, що отримали відповідну вказівку, двоє з яких отримали її від Адміністрації кіберпростору Китаю. Четверте джерело в одній з великих газет країни розповіло, що отримало таке ж вказівку від свого керівника.

Причини заборони на висвітлення фільму не розкриваються, але джерела вважають, що це пов'язано з реакцією західного суспільства на зйомки картини в районі Синьцзян.

Видання припускає, що заборона на висвітлення «Мулан» в китайських ЗМІ може стати ще одним ударом по проєкту, створення якого обійшлося Disney в 200 мільйонів доларів.

Це не перший скандал, в якому опинився фільм «Мулан». Раніше активісти з Гонконгу, Таїланду і Тайваню закликали бойкотувати його через те, що виконавиця головної ролі китайсько-американська актриса Лю Іфей підтримала поліцію під час заворушень в Гонконзі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

«Мулан» став кіноадаптацією однойменного мультфільму студії. Як і в мультику, який вийшов в 1998 році, головною героїнею фільму стала старша дочка воїна Хуа, Мулан, яка відправляється на війну. Після того, як імператор проголошує, що чоловік з кожної сім'ї повинен вступити в військо, вона вдає з себе чоловіка і замінює свого хворого батька. Надалі їй належить стати одним з найвідоміших воїнів в історії Китаю.

В основі і мультфільму, і фільму лежить китайська легенда про Хуа Мулань.

Читайте також: США розширили санкції проти Китаю за переслідування уйгурів

У жовтні минулого року 23 країни ООН, які розкритикували КНР за переслідування уйгурів та інших мусульман. Перед цим правозахисна організація Human Right Watch закликала ООН чинити тиск на Китай у зв'язку з масовими затриманнями уйгурів у китайській провінції Сіньцзян та іншими серйозними порушеннями прав людини.

У концентраційних таборах у Сіньцзяні тримають понад 1 млн уйгурів, казахів, узбеків, киргизів. Їм забороняють здійснювати релігійні обряди, говорити на рідних мовах і змушують славити Комуністичну партію Китаю. У Пекіні заперечують переслідування громадян за релігійним і етнічним принципом. І називають табору в Сіньзцяні "таборами перевиховання", в яких люди нібито знаходяться добровільно.

11 жовтня 2018 року в Китаї опублікували документ про боротьбу з екстремізмом у східному регіоні Сіньцзян (Східний Туркестан), в якому підтвердили існування таборів перевиховання уйгурів – корінного мусульманського народу цієї частини Піднебесної, тим самим узаконивши переслідування мільйона мусульман.

У 2017-2019 роках мінімум 80 тисяч уйгурів вивезли з Синьцзяна для роботи на фабриках в дев'яти інших регіонах, де обмежують їх свободу пересування, селять в окремих гуртожитках, змушують ходити на заняття з ідеологічної підготовки і забороняють вчиняти практикувати свої релігійні обряди.

Влада Китаю експлуатувала уйгурів на 27 китайських фабриках, які пов'язані з 83 всесвітньо відомими брендами, серед яких Apple, Google, Microsoft, Adidas, Nike, H&M, Uniqlo, Zara, Mercedes-Benz і Volkswagen.