UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія перетворює рок-фестивалі на пропаганду армії – Newsweek

Тепер на найбільших фестивалях обов'язково стоять танки, військові показують "прийоми" і розбирають на швидкість автомат.

На найбільшому в 3 рок-фестивалі "Нашествие" в Тверській області фани можуть почути наживо найпопулярніші російські рок-гурти. А ще їм покажуть найсучаснішу зброю армії Росії: гаубиці, броньовані машини і навіть системи ППО.

Про це сьогодні пише Newsweek, додаючи, що на музичному фестивалі російські солдати розказують відвідувачам про зброю, як її застосовують, а також дають поміряти форму і дозволяють пройти тести на придатність для контрактної служби в Збройних силах РФ.

Дітей також заохочують на військову виставку під час рок-концерту. І все це завдяки тому, що Міністерство оборони почало облаштовувати спеціальні сцени на "Нашествии" та інших фестивалях.

Приміром, Грушинський фестиваль зазвичай був присвячений пісням бардів і туризму в Росії. Але тепер тут встановлюють ще й спеціальну сцену "Великої перемоги", яку розміщують в центрі фестивального майданчика. На ній співають патріотичні військові пісні, дають "уроки мужності", а спецназ показує бойові прийоми і вчить розбирати автомат Калашникова. Усі охочі потім можуть позмагатися розбирати і складати зброю на швидкість. Організатори кажуть, що створили "військову раду" в рамках фестивалю, до складу якої увійшли офіцери Збройних сил РФ, щоб "виховувати патріотизм у молоді".

Незвичне поєднання музичних фестивалів і військового патріотизму стало трендом у російській поп-культури. І це поєднання вже викликало суперечки в Росії. Лідер рок-гурту "Машина времени" Андрій Макаревич постійно страждає від прихильників Кремля за свою підтримку України і осуду військової агресії проти сусідньої держави. Він відмовився виступати на фестивалі "Нашествие" саме через військовий елемент.

"Ми не хочемо співати наші пісні на фоні танків", - пояснив Макаревич на своїй сторінці у соціальній мережі.

Лідеру панк-гурту "НАИВ" Олександру Іванову теж не сподобалася мілітаризація рок-фестивалю "Нашествие".

"Це абсурд. Тепер не хочеться там грати, тому що фестиваль перетворився на інструмент військової пропаганди", - сказав він і теж відмовився виступати.

В цей же час, один з організаторів "Нашествия" Андрій Матвєєв не бачить нічого поганого в присутності зброї і солдатів на музичній події.

"Ідея, що рок – це протест проти війни, застаріла. Рок – це бізнес, так само, як і наш фестиваль. Якщо нашій аудиторії не подобалися б військові акції, ми б їх не робили. Але людям це подобається. Багато дітей захочуть вилізти на танк і сфотографуватися", - сказав Матвєєв.

Він додав, що російську зброю не обов'язково асоціювати з війною. При цьому він додав, що Росія "демократична країна, в якій люди роблять все, що хочуть і за що їм платять". Організатори Грушинського фестивалю теж не бачать проблеми в присутності військових. Один з організаторів Борис Кельман пояснив це лише 70-ю річницею Дня перемоги, який відсвяткували цього року. А демонстрація зброї і бойових прийомів спецназом Збройних сил РФ, за його словами, - це лише спроба "військових відсвяткувати пам'ятну дату".

В цей же час, у світі намагаються боротися з російською військовою пропагандою. Зокрема, ОБСЄ просить уряди країн припиняти пропаганду ЗМІ, яка підтримує війну в Україні. Серед країн, що ставлять свободу слова під удар, особливо виділили Азербайджан, Росію і Україну.

У свою чергу Москва намагається пригнітити у своїй пропаганді не лише Україну, проти якої розв'язала війну, а й ті країни Європи, лідери яких висловлювали свою лояльність до Кремля. Зокрема, російська документалка про "Празьку весну" викликала обурення Чехії та Словаччини. Керівництво країн та громадські активісти звинуватили Росію в спробах переписати історію пропагандистським фільмом: "Варшавский договор: Рассекреченные страницы". І навіть президент Чехії Мілош Земан, який неодноразово виступав проти санкцій ЄС, назвав російський фільм про "Празьку весну" злочином.