UA / RU
Підтримати ZN.ua

Миколаївська обсерваторія претендує на включення до списку ЮНЕСКО

Миколаївська астрономічна обсерваторія є однією з найстаріших обсерваторій Східної Європи, яка досі діє за призначенням.

Історико-архітектурний і астрономічний комплекс НДІ "Миколаївська астрономічна обсерваторія" від середини березня поточного року рішенням суду було повернуто у власність держави. Це означає, що майнові питання повністю врегульовані і тепер шлях від кандидатів у повноправні члени Списку всесвітньої спадщини 3 для обсерваторії відкрито. Про це заявив голова державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України Володимир Семиноженко.

Миколаївська астрономічна обсерваторія як цілісна історико-культурна заповідна територія була включена в Попередній список об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО від України ще в 2007 році.

"Минуло вже шість років, а обсерваторія досі знаходиться у якості претендента до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. Це було викликано насамперед неузгодженістю щодо права власності на нерухоме майно обсерваторії, що не дозволяло оформити пакет необхідних документів. Але ми домоглися усунення всіх перешкод на цьому шляху", - сказав Семиноженко.

За його словами, зараз вирішуються останні юридичні питання, після чого можна буде збирати відповідні документи і подавати в ЮНЕСКО.

Миколаївська астрономічна обсерваторія є однією з найстаріших обсерваторій Східної Європи, яка досі діє за призначенням. Обсерваторія заснована у 1821 році за наказом адмірала Олексія Грейга як морська обсерваторія з метою забезпечення Чорноморського флоту морехідними картами і навчання морських офіцерів астрономічним методам орієнтування, проведення атестації навігаційних приладів, складання зоряних карт та каталогів положень зірок, визначення координат комет і планет.

Розташована обсерваторія на найвищому пагорбі міста Миколаїв - вершині Спаського кургану епохи бронзи - раннього залізного віку та поселення середньої бронзи (висота кургану 52 м). Проект споруди у стилі класицизму виконав головний архітектор Чорноморського адміралтейства Федір Вунш.

Миколаївська обсерваторія має статус пам'ятки архітектури національного значення. До складу пам'ятника входить територія обсерваторії площею 7,1 га, головна будівля обсерваторії як пам'ятник архітектури, старі та сучасні павільйони і споруди наукового і господарського призначення, парковий ландшафт і чавунна огорожа.

Зараз обсерваторія здійснює діяльність в області динаміки тіл Сонячної системи, дослідження навколоземного простору, створення каталогів положення зірок, інформаційної підтримки. При обсерваторії діє Музей телескопів.

13 березня 2013 року господарський суд Миколаївської області задовольнив позов в інтересах держави в особі Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України і визнав права державної власності на нерухоме майно Миколаївської астрономічної обсерваторії.

Нагадаємо, що зараз у списку Всесвітньої спадщини 3 Україна представлена сімома об'єктами: Софією Київською і Києво-Печерською лаврою, історичним центром Львова, спільним українсько-словацьким природним об'єктом "Букові праліси Карпат", Чернівецьким университетм, Херсонесом Таврійським і дерев'яними церквами Карпатського регіону України і Польщі. !zn

Читайте також:

Херсонес Таврійський внесли в список спадщини ЮНЕСКО

Чернівецький університет включений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО